W pewne umiejętności warto inwestować

W pewne umiejętności warto inwestować

Wiele osób ma problem z wyborem kierunku studiów, który zwiększyłby ich szanse na dobra pracę za niezłe pieniądze. Wahają się między kierunkiem pożądanym pod kątem rynku pracy, a innym – niekoniecznie intratnym – ale związanym ze swoimi zainteresowaniami.

W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że decydując się na kierunek dla siebie totalnie nieciekawy, ale wartościowy tylko pod kątem możliwości na rynku pracy, po tych kilku latach studiów można być tak zmęczonym i zniechęconym, że i tak nie podejmie się pracy w zawodzie. Kiedy jednak skończy się studia, które niekoniecznie umożliwią znalezienie dobrze płatnej pracy, warto jednak zadbać o pewne umiejętności, które poprawią naszą sytuację.

Co warto umieć?

Dzisiaj coraz więcej pracodawców patrzy nie tylko na dyplomy, ale i na umiejętności praktyczne kandydatów do pracy. Jeśli to możliwe, pytają o przykłady dotychczasowych zleceń oraz efektów ich realizacji. Okazuje się więc, że ceniony grafik komputerowy nie musi mieć od razu tytułu przynajmniej licencjata, jeśli nie czuł się na siłach kończyć odpowiednich studiów. Nie każdego pisarza pyta się o wykształcenie kierunkowe – zresztą jakie miałoby ono być w tym przypadku?

Na wielu stanowiskach pracy przydaje się umiejętność obsługi komputera albo też jakiegoś konkretnego programu. Nieocenionym atutem pracownika bywa także znajomość języków obcych. Dziś angielski to podstawa i warto go szlifować cały czas. Ale jeśli dodać do niego choć jeden inny język obcy, może nawet dość nietypowy i rzadki, można liczyć na szansę na dobrze płatną pracę.

Jak zwiększać swoją wartość jako pracownika?

Żeby nauczyć się czegoś, co może się przydać w życiu zawodowym – i nie tylko – warto pomyśleć o odpowiednich kursach. Niestety, spora większość z nich jest płatna. Często nie da się  jednak odłożyć na taki kurs przy swoich aktualnych dochodach. A mogą one wzrosnąć dopiero po ukończeniu takiego kursu – błędne koło. Jak można je przerwać? Oczywiście znalezieniem środków na kurs.

Żeby jednak nie tracić cennego czasu, warto wziąć na taki cel kredyt. Środki finansowe dostajemy dość szybko. A kurs sprawi, że podniesiemy swoje kwalifikacje zawodowe, co spowoduje wzrost zarobków. Spłata kredytu nie będzie wtedy wymagała większych wyrzeczeń – wystarczy pamiętać jedynie o spłacie kolejnych rat.

Jeśli już postanowimy pozyskać nową umiejętność, która może nam się przydać w życiu zawodowym, nie ma co zwlekać z realizacją swoich planów. Dopóki mamy chęci i siły, warto z tego skorzystać. Później może przyjść rodzina, a więc i dodatkowe obowiązki.Wtedy dokształcanie się lub przekwalifikowanie się może już nie być proste, nawet jeśli potrzebne środki będziemy mieć na koncie.