Darowizna – o czym powinieneś wiedzieć jeśli otrzymałeś darowiznę

Darowizna – o czym powinieneś wiedzieć jeśli otrzymałeś darowiznę

Darowizna

Każdy z nas wie, jak trudno jest młodym osobom. Często zawodowo dopiero raczkują. Wiąże się to niestety z brakiem pieniędzy. Wszyscy chcieliby mieć swoje miejsce na ziemi. Jednak bardzo często kwoty mieszkań są zbyt wysokie. Osoba młoda nie posiada oszczędności. Często otrzymanie umowy o pracę na czas nieokreślony to, tylko marzenie. Wiadomo pozostaję wynajem lokalu. Jednak każdy z nas pragnie żyć w przeświadczeniu, że ma swój punkt na mapie. Zwłaszcza, że mieszkanie czy dom to podstawa stabilizacji każdej z rodzin. Tu bardzo często na pomoc swoim dzieciom decydują się rodzice. Oni doświadczeni przez życie wiedzą  jak trudne jest dorosłe życie. Rodzice poprzez swój wiek posiadają dom bądź mieszkanie na własność. I aby pomóc młodym coraz częściej decydują się na tzw. darowiznę.

Co to jest darowizna? Na czym polega?

Otóż darowizna to nic innego, jak umowa. Osoba, która chce w ramach darowizny przekazać „coś” swojego to darczyńca. Obdarować częścią swojego majątku daną osobę może każdy. Najczęściej są to nieruchomości, pieniądze, cenne pamiątki rodzinne, udziały w firmie czy samochód. Opcji jest naprawdę wiele. Jednak najpopularniejszą formą darowizny jest przepisanie mieszkania bądź domu na swoich potomków. Darczyńca wybierając umowę darowizny jest świadomy nieodpłatnego jej charakteru. Krótko mówiąc osoba, która obdarowuję robi to zupełnie za darmo. W sytuacji oddania aktem darowizny nieruchomości cała procedura musi być udokumentowana notarialnie. Jeżeli darczyńca chcę za życia uregulować sprawy majątku ma taką możliwość. Jednak warto pamiętać, aby osoby te zabezpieczyły się pewną notą prawną. Mianowicie, aby osoba, która oddaje nieruchomość mogła z niej korzystać na przykład do śmierci. Wtedy ma pewność, że nie zostanie bez dachu nad głową.

Czy osoba obdarowana musi płacić tzw. podatek od wzbogacenia?

Otóż nie. Osoba przyjmująca nieruchomość aktem darowizny jest zwolniona z opłat przy danej umowie. Otrzymując mieszkanie bądź dom od darczyńca cena nabycia jest przyjmowania jako „0”. Sytuacja przedstawia się inaczej gdy, osoba obdarowana chcę sprzedać nieruchomość. Wtedy będzie zobowiązana opłacić podatek od wzbogacenia.

Niewątpliwie każdy z nas wie, że kiedyś majątek naszych najbliższych będzie w  jej posiadaniu. Jednak często po śmierci prawnie jest to dosyć skomplikowane. Warto więc zapoznać się z zasadami darowizny. Jest to łatwa forma przekazania majątku na jasnych zasadach. Jednak warto zasięgnąć przed jej dokonaniem porady prawnej.