Dbanie o higienę jamy ustnej jest gwarancją dobrego samopoczucie

Dbanie o higienę jamy ustnej jest gwarancją dobrego samopoczucie

Piękny uśmiech wpływ na atrakcyjność, poprawie samopoczucie i samoocenę, jest niejako wizytówką człowieka. Piękne i zdrowe zęby sprawiają, że człowiek się częściej uśmiecha, jest postrzegany pozytywnie przez otoczenie, co wpływa korzystnie na jego wizerunek. Osoby, które zaniedbały swój uśmiech, a stan ich uzębienia jest już na tyle osłabiony, że trudno uzyskać pożądany efekt zwykłymi środkami do pielęgnacji jamy ustnej, mogą skorzystać z zabiegów stomatologii estetycznej. Warto jednak właściwie pielęgnować jamę ustną od pojawienia się pierwszego ząbka, bowiem wszelkie zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych zmierzające do przywrócenia ładnego wyglądy bardzo zniszczonym zębom są bardzo kosztowne. Licówki czy implanty zębów NFZ zrefunduje w skrajnych wypadkach, na przykład, gdy uzębienie zostanie uszkodzone na skutek wypadku.

Jak dbać o zęby, by nie dotykały ich żadne choroby, by przez długie lata cieszyć się ich ładnym wyglądem?

Zęby osoby, które właściwie o nie dba są czyste , nie zawierają resztek jedzenia, oddech jest świeży, a dziąsła różowe, niekrwawiące podczas szczotkowania i używania nitki dentystycznej. Codzienne, solidne zajęcie się swoim uzębieniem winno wpisać się w rytm dnia każdego człowieka, bowiem proste czynności związane z higieną jamy ustnej to jedyny sposób by uniknąć chorób zębów, których leczenie jest bolesne i bardzo nieprzyjemne. Ponadto bakterie powodujące stany zapalne dziąseł mogą mieć duży wpływ na pojawienie się dolegliwości innych narządów, między innymi układu pokarmowego, serca, nerek.

Według stomatologów osoba, która chce mieć piękne i zdrowe zęby powinna przestrzegać kilku zasad:

– dokładnie szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie, używając past i płukanek do zębów zawierających fluor

– regularnie używać nici dentystycznej

– przestrzegać diety właściwej dla zębów, ubogiej w cukry, bogatej w produkty zawierające wapń, w tym produkty mleczne, owoce takie jak na przykład truskawki, które wybielają zęby i warzywa, na przykład brokuły chroniące przed paradontozą

W przypadku, gdy mimo starań, pojawiają się problemy z zębami, można skorzystać z usług gabinetów stomatologicznych, które oferują zabiegi takie jak piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego czy lakowanie. Czynności te w znacznym stopniu przyczyniają się do polepszenia stanu jamy ustnej. Konsultacja stomatologiczna i sprawdzeniem stanu uzębienia winny odbywać się minimum dwa razy w roku.

Wiele osób, które nie zadbały odpowiednio o swoje zęby, boryka się z problemem ich utraty

Jama ustna z ubytkami prezentuje się bardzo niekorzystnie. W takich wypadkach można zdecydować się na protezy, a nawet implanty. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż decydując się na takie zabiegi, narażamy się na konkretne wydatki. Protezy są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, po usunięciu od pięciu do ośmiu zębów, jednak nie są to protezy najwyższej jakości. Implanty natomiast są z zasady nie refundowane przez NFZ, a koszty związane z ich założeniem są bardzo wysokie. Jedynie w przypadka skrajnych, gdy na przykład stracimy uzębienie w wypadku lub na skutek nowotworu implanty na NFZ są możliwe. Należy wtedy złożyć odpowiednie podanie do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pamiętajmy, iż dbanie o higienę jamy ustnej jest gwarancją dobrego samopoczucie. Nie da się ukryć, iż systematyczne dbanie o uzębienie jest bardzo istotne nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/