Zalety rezygnacji z plastikowych słomek na rzecz słomek papierowych

Zalety rezygnacji z plastikowych słomek na rzecz słomek papierowych

Szczególnie w letnim czasie należy spożywać dużo wody o napojów, które pozwolą utrzymać równowagę w organizmie. Wówczas często sięgamy po słomki, dzięki którym można sączyć smakowity płyn. Przeznaczone zarówno do zimnych, jak i ciepłych napojów mogą być nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne. A jeśli są jeszcze do tego ekologiczne – to już idealnie!

Skład i rodzaje słomek papierowych

Czasem wydaje się, że słomki papierowe to brak możliwości by zaszaleć ze wzorami czy kolorami. Nic bardziej mylnego! Podobnie jak plastikowi “koledzy” mogą mieć wiele barw, odcieni czy dekoracji (np. paski, kropki, gwiazdki, serduszka czy inne nadruki). Podstawową różnicą jest skład. Ekologiczne słomki papierowe wykonane są ze stuprocentowo biodegradowalnych materiałów (np. specjalny papier czy PLA, czyli polilaktyd – polimer z grupy poliestrów alifatycznych). Ich trwałość i odporność na wilgoć jest natomiast porównywalna z plastikowymi odpowiednikami. Podobnie jest z wyborem wielkości, form, jak i wersji kolorystycznych.

Zalety rezygnacji z plastikowych słomek na rzecz słomek papierowych

Ze względu na to, że jeśli chodzi o użyteczność słomki papierowe nie różnią się od plastikowych (kształt, wielkość, forma, kolory są zbliżone) głównym czynnikiem, który przemawia za zmianą rodzaju używanych słomek jest dbałość o ochronę środowiska naturalnego. Plastiki są bowiem produkowane z polimerów syntetycznych, które nie występują naturalnie. Do ich produkcji konieczne jest użycie znacznie większej ilości substancji oraz nakładu energetycznego.

Rozkład słomek papierowych jest znacznie szybszy niż tradycyjnych plastikowych. Wykonane z ekologicznego materiału pozyskiwanego z odnawialnych surowców naturalnych (np. mączki kukurydzianej) lub pochodzących z recyclingu papierów. Czas, w jakim rozkładają się słomki papierowe to nawet od 60 do 85 dni (czyli 2 – 3 miesiące). Dla porównania – plastiki rozkładają się od 100 do nawet 1000 lat. Jest to więc niewątpliwa zachęta, by zamienić plastikowe na papierowe słomki.

Słomki papierowe z powodzeniem można stosować podczas organizowanych spotkań ze znajomymi, przyjęć dla dzieci i dorosłych, imprez okolicznościowych, rocznic, urodzin, integracji czy szkoleń. Zarówno w warunkach domowych, jak i w barze, restauracji czy innym punkcie gastronomicznym sprawdzą się z powodzeniem. Można ich używać tak w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Są odporne na niskie i wysokie temperatury przechodzących przez nie płynów sprawdzą się więc i przy lemoniadzie z lodem, i przy smakowitym latte.