Jakie są plusy dojrzałości?

Jakie są plusy dojrzałości?

Wiele kobiet uważa, że kolejne urodziny tylko zbliżają je do starości. Tymczasem warto czerpać z życia pełnymi garściami! Zamiast przejmować się mijającymi latami wykorzystaj je jak najlepiej. Dojrzałe kobiety są atrakcyjne, spełnione i silne. Pora to dostrzec i poznać plusy dojrzałości!

Większa radość z życia

Jednym z niepodważalnych plusów dojrzałości jest fakt, że potrafimy cieszyć się drobiazgami. Po wielu życiowych przejściach wiemy, że do szczęścia wcale nie potrzeba wiele. Słoneczny poranek, uśmiech wnuka czy kawa z koleżanką to rzeczy, które napawają nas radością. Według psychologów to właśnie wewnętrzna radość działa jak parasol ochronny i pozwala przetrwać stresujące życiowe sytuacje. Dzięki docenieniu tego, co mamy czujemy się silniejsi. Młodym ludziom często tego brakuje, ponieważ tak cenne chwile bywają przez nich niedostrzegane.

Dojrzałość emocjonalna

Kolejnym plusem dojrzałości jest również to, że mamy większą świadomość siebie. Wiemy już, na co nas stać, jakie mamy mocne i słabe strony. Im lepiej znamy siebie, tym bardziej jesteśmy kreatywne i pewniejsze siebie. To wpływa na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów czy podejmowanie decyzji. Świadomość tego, kim jesteśmy to ogromny sukces. Dzięki temu bierzemy sprawy w swoje ręce i nie boimy się zmieniać swojego życia na lepsze. Ponadto większa samoświadomość sprawia, że lepiej rozumiemy siebie i łatwiej jest nam radzić sobie z trudnymi emocjami. Młodzi ludzie często zmagają się z dylematami: kim być, czym się zajmować, jak się rozwijać. My już to wiemy i mamy pełną kontrolę nad własnym życiem.

Brak tolerancji od dawna jest sporym problemem. Młodzi ludzie uważają, że świat jest czarno-biały. My już wiemy, że istnieją też szarości i nie wszystko jest oczywiste. Jesteśmy bardziej tolerancyjne i właśnie to jest kolejny plus dojrzałości. Nauczyłyśmy się przymykać oko na niedoskonałości innych, ale widzimy także swoje słabości. Wiemy, że porażki się zdarzają – nawet najlepszym – i nie należy się zbyt szybko poddawać. Będąc bardziej tolerancyjnymi jednocześnie mniej przejmujemy się opinią innych. Znamy siebie i wiemy, że najważniejsze jest to, by żyć w zgodzie ze sobą, a nie na pokaz.

Stabilizacja życiowa

Poczucie spokoju również jest dużym plusem dojrzałości. Z badań wynika, że poziom szczęścia rośnie i po czterdziestce jest wyższy niż wtedy, gdy miałyśmy 18 lat. Nasze życie zawodowe i rodzinne zazwyczaj jest już ustabilizowane. To daje komfort i zadowolenie. Jesteśmy bardziej doświadczone, przyjmujemy sprawy takimi, jakimi są. Rozumiemy, że nie na wszystko mamy wpływ i akceptujemy to. Dzięki temu żyjemy w wewnętrznej harmonii i nie zastanawiamy się już “Co by było, gdyby…”