Jak dbać o sierść psa wiosną?

Jak dbać o sierść psa wiosną?

Właściciele psów często ograniczają do minimum pielęgnację ich sierści podczas zimy. Kąpiele, strzyżenie, a nawet czesanie zostają dość często zepchnięte na bok. O ile kąpiele możemy ograniczyć, to czesać musimy psa regularnie – niezależnie od tego czy mamy zimę czy lato. Zapominając o strzyżeniu i wyczesywaniu psiej sierści sprawiamy, że na wiosnę jej kondycja pozostawia wiele do życzenia. Musimy wtedy wziąć sprawy w swoje ręce i przywrócić jej blask i świeżość. Sprawdź, jak dbać o sierść psa wiosną.

Jak dbać o sierść psa wiosną? Kąpiel to podstawa!

Pielęgnację sierści zawsze zaczynamy od kąpieli. Ważne, żeby nie myć psa szamponem dla ludzi, ponieważ skóra psów ma inne pH. Warto dopasować szampon do rodzaju sierści, tak samo jak dopasowujemy go do swoich włosów. W przypadku szczeniaków stosuj zatem kosmetyki delikatne, a u psów o długiej sierści takie, które ułatwiają rozczesywanie. Psy duże lub krótkowłose można kąpać w ciepły słoneczny dzień, żeby mogły same wyschnąć. Psy małe i długowłose lepiej kąpać wieczorem i dosuszyć ciepłym, delikatnym nawiewem suszarki.

Jak dbać o sierść psa wiosną? Kolej na czesanie i strzyżenie!

Kolejnym krokiem w pielęgnacji sierści psa wiosną jest oczywiście jej wyczesywanie, ponieważ wiosną większość psów zaczyna gwałtownie linieć. Najbardziej uciążliwe jest to dla właścicieli czworonogów mających obfity podszerstek, takich jak np. nowofundland czy husky, dlatego warto je regularnie wyczesywać. Robimy to tak długo, aż martwy włos i podszerstek zostaną usunięte. Tak samo jak szampon, również szczotkę lub grzebień przede wszystkim dobieramy do typu sierści. Dobrym wyborem jest szczotka dwustronna, która z każdej strony ma inny rodzaj włosia.

Jeżeli sierść naszego pupila jest wyjątkowo zniszczona warto ją ostrzyc.

Na wiosnę decyduje się na to wielu właścicieli psów. Najlepiej udać się do profesjonalnego salonu. Tam fachowcy doradzą ci, czy wystarczy lekka korekta szaty czy też potrzebne jest większe strzyżenie. Pamiętaj, że psów krótkowłosych nie strzyżemy. Natomiast te szorstkowłose trymujemy. Każdy profesjonalny salon będzie wiedział, jak dbać o sierść psa na wiosnę i doradzi ci jaki wybór będzie najlepszy dla twojego czworonoga.

Aby sierść twojego psa prezentowała się pięknie całym rokiem powinieneś przede wszystkim zatroszczyć się o jego dietę. Staraj się dostarczać zwierzęciu pełnowartościowych pokarmów. Na rynku dostępne są oleje, które można dodawać do jedzenia. Wzmacniają one skórę i sierść zwierzęcia – zapytaj o taką suplementację waszego weterynarza, a na pewno doradzi, jaki preparat będzie dla psa najlepszy. W razie większych problemów z sierścią również udaj się do psiego lekarza – być może przyczyną problemu jest słaby stan zdrowia psa. Koniecznie musisz to sprawdzić, by w porę zacząć działać.