Jak obliczyć moc grzejnika do mieszkania?

Jak obliczyć moc grzejnika do mieszkania?

Podczas wyboru grzejników do mieszkania należy brać pod uwagę nie tylko ich wygląd i materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także moc, z jaką pracują. Wybranie odpowiedniej mocy grzejnika do poszczególnych pomieszczeń w Twoim mieszkaniu zagwarantuje Ci odpowiedni komfort cieplny podczas chłodnych miesięcy. Jeśli chcesz mieć pewność, że moc, z jaką będzie pracować grzejnik https://mat-dom.pl/, który wybrałeś, jest odpowiednia do Twojego mieszkania, to warto wiedzieć jak obliczyć zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło. Zobacz jak wybrać idealne grzejniki do swojego domu lub mieszkania i jak obliczyć moc, z którą powinny one pracować.

Moc grzejnika a rodzaje pomieszczeń

Wszystkie pomieszczenia w Twoim domu mają swoje indywidualne zapotrzebowanie na ciepło. Z tego powodu moc grzejnika w różnych pomieszczeniach może się od siebie w pewnym stopniu różnić. Pamiętaj o tym, kupując grzejnik i dopasuj moc grzewczą do danego pomieszczenia.

Dla przykładu temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż np. w przedpokoju czy kuchni. Dlatego należy tam wybrać grzejnik o większej mocy niż w pozostałych pokojach. Pomieszczenia, które posiadają jedno okno lub ścianę zewnętrzną a średnia temperatura powinna wynosić 20 stopni Celsjusza, powinny być wyposażone w grzejniki o mocy od 70 do 80 W/m2. W przypadku gdy w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedno okno moc grzejnika, powinna być już nieco wyższa i oscylować w granicach od 80 do 100 W/m2.

Do łazienki bez okien i ścian zewnętrznych, w której średnia temperatura powinna wynosić ok. 24 stopnie Celsjusza, wybierz grzejnik o mocy od 100 do 120 W/m2. Jeśli w Twojej łazience znajduje się okno lub ściana zewnętrzna wybierz grzejnik o dużej mocy od 130 do nawet 150 W/m2.

Grzejniki staraj się montować pod oknem lub ścianą zewnętrzną. Miejsce, w którym ma znaleźć się grzejnik, również ma wpływ na moc, jaką powinniśmy wybrać. Jeśli planujesz zabudowę kaloryferów, to wybieraj moc, nawet o połowę większą niż zalecana. Pod uwagę bierz także różnego rodzaju skosy, spadki i niestandardowe wysokości. Wtedy moc grzejnika najlepiej jest liczyć za pomocą kubatury.

Moc grzejnika a rodzaj budynku

Na moc grzejnika bardzo duży wpływ ma izolacja budynku, w którym mieszkasz. Im gorsza, tym większą moc grzejnika powinieneś wybrać. Podczas zakupu grzejników bierz pod uwagę, jakich strat ciepła możesz się spodziewać.

Jeśli mieszkasz w dobrze izolowanym domu piętrowym, z użytkowym poddaszem to wystarczy, że wybierzesz grzejniki o mocy 60 W/m2. Dla parterowców należy wybierać grzejniki o nieco większej mocy 70W/m2. Jeśli budynek, w którym mieszkasz, posiada gorszą izolację, lepiej będzie wybierać grzejniki o mocy od 90 do 100 W/m2. Dla obiektów nieocieplonych jedynym rozwiązaniem są grzejniki o bardzo wysokiej mocy, która zagwarantuje wystarczające ciepło. Moc takiego grzejnika powinna wynosić od 130 do nawet 200 W/m2.