Po co pracownikom odzież robocza?

Po co pracownikom odzież robocza?

Odzież robocza ma zasadniczo jeden cel. Ma służyć pracownikom podczas wykonywania obowiązków, powierzonych im przez pracodawcę. W praktyce ubrania tego typu pełnią także inne role. Co za tym idzie odmienne jest ich wykonanie, a nawet przeznaczenie.

Reklamowa odzież służbowa

Pracodawcy chętnie z niej korzystają. Odzież robocza może zostać opatrzona nazwą firmy, jej mottem czy symbolem. W ten sposób pracownicy stają się nośnikiem treści promocyjnych. Do najczęściej stosowanych rodzajów ubrań reklamowych należą T-shirty, bluzy oraz koszulki polo. Zamówić można także spodnie, kurtki, kamizelki i niemal wszystkie dodatki do służbowego stroju.

Przed wybraniem konkretnego projektu, pracodawca powinien się zastanowić nad swoimi celami. Nadmiar treści na odzieży służbowej wprowadzi informacyjny chaos. Tak wykonany strój roboczy raczej zniechęci niż przekona potencjalnych klientów. Zwłaszcza gdy poprzez nadmiar umieszczonych tam danych przekaz stanie się nieczytelny.

Odzież zastępcza

Z uwagi na charakter niektórych obowiązków służbowych, ich wykonywanie w ubraniach prywatnych nie jest wskazane. Dotyczy to chociażby pracowników narażonych na liczne zabrudzenia. W takiej sytuacji odzież robocza bardzo się przydaje. Nosząca ją osoba nie musi nadmiernie skupiać się nad unikaniem plam. W pełni koncentruje się na precyzyjnym wykonaniu zadania.

Specjalne ubrania dla podwładnych uzasadnione są także w warunkach wysokich standardów higienicznych. Prywatna odzież mogłaby niekorzystnie wpływać na czystość miejsca pracy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tam natomiast ubrania, uszyte z konkretnych materiałów. Niektóre z nich wykazują właściwości antybakteryjne. Mogą być też odporne na częste pranie w wysokich temperaturach.

Ubrania ochronne

To najbardziej profesjonalny rodzaj odzieży roboczej. Ubrania ochronne opierają się modzie i zmieniającym się trendom, są natomiast tworzone zgodnie z przepisami. W trakcie ich produkcji bierze się pod uwagę konkretny typ zagrożeń w miejscu pracy. Podlegają normom prawnym, są też testowane na wypadek różnych nomen omen wypadków. Odzież ochronna nie jest dodatkiem, służącym podniesieniu rozpoznawalności marki. Cel jej zastosowania nie ogranicza się do zwiększenia wygody pracowników. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów i krojów, człowiek w takim ubraniu jest zwyczajnie bezpieczniejszy.

Niektóre modele odzieży ochronnej mają właściwości antyelektrostatyczne, inne są trudnopalne czy odporne na przerwania. W zależności od warunków panujących w miejscu pracy, dobiera się konkretne ubrania. Czasami wystarczy założenie fartucha ochronnego, kiedy indziej potrzebny jest pełen kombinezon. Jedno pozostaje niezmienne, nie należy oszczędzać na odzieży zabezpieczającej pracowników.

Różnorodność odzieży roboczej jest niemała. Daje to pracodawcom szansę dopasowania rozwiązań do potrzeb marki, a pracownikom możliwość noszenia się wygodnie. A często i bezpieczniej. Obecnie odzież robocza kupowana jest głównie w Internecie, choć wciąż działają stacjonarne sklepy z takim asortymentem.

Więcej informacji o odzieży roboczej i ochronnej znajdziecie w sklepie BHP dostępnym pod adresem https://www.bhpnawigator.com.pl/