Menopauza – co warto o niej wiedzieć?

Menopauza – co warto o niej wiedzieć?

Menopauza najczęściej kojarzy się z nadwagą i przykrymi dolegliwościami. Jednak nowy etap w życiu kobiety wcale nie musi być nieprzyjemny. Warto dobrze przygotować się na zmiany, by nawet po menopauzie cieszyć się życiem. Czym jest menopauza i co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy!

Kiedy można spodziewać się menopauzy?

O tym czy to już “ten czas” decydują przede wszystkim czynniki genetyczne. Warto więc zapytać mamę czy starszą siostrę, kiedy i jak przechodziły menopauzę. Polki zazwyczaj przestają miesiączkować w wieku 50-51 lat. Za fizjologiczną uznaje się menopauzę występującą między 46. A 56 rokiem życia. Jeśli występuje wcześniej, w wieku 40-45 lat, określana jest jako wczesna. Zdarza się też, że kobiety przechodzą przedwczesna menopauzę – przed ukończeniem 40 roku życia.

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwszym zwiastunem zmian w organizmie kobiety zwykle są zaburzenia miesiączkowania. Jest to tzw. premenopauza. Krwawienia stają się skąpe lub obfite, a przerwy między nimi wydłużają się albo skracają. W późniejszym czasie dołączają również takie objawy jak uderzenia gorąca, pocenie czy kołatanie serca. Zaczynają dokuczać problemy z zasypianiem, koncentracją i kobieta coraz częściej miewa zmienne nastroje. By uniknąć takich dolegliwości, można stosować preparaty z roślinnymi fitoestrogenami. Lekarze proponują także hormonalną terapię zastępczą. Nie powinny jej jednak przyjmować kobiety zagrożone miażdżycą lub skłonnościami do nowotworu piersi.

Inne efekty menopauzy

Warto wiedzieć, że menopauzie mogą towarzyszyć także inne schorzenia. Jednym z nich jest osteoporoza. Gdy spada poziom estrogenów, gorzej wchłania się wapń. Organizm uzupełnia niedobór tego pierwiastka czerpiąc go z kości, dlatego stają się lżejsze i kruche. Na wystąpienie osteoporozy po menopauzie bardziej narażone są kobiety szczupłe, mało aktywne ruchowo i prowadzące siedzący tryb życia. Także te, które palą papierosy, piją dużo kawy i jedzą mało produktów bogatych w wapń i witaminę D są bardziej narażone na jej wystąpienie.

Menopauza może również przyczynić się do problemów w sercem. Dopóki kobieta miesiączkuje jej serce jest chronione przez estrogeny. Hormony te powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zapobiegają miażdżycy. Niedobór estrogenów w okresie menopauzy sprawia, że podnosi się poziom tzw. złego cholesterolu LDL, a jednocześnie obniża ilość tego dobrego, czyli HDL. Zwiększa to ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, zawału serca i udaru mózgu. Najbardziej narażone są kobiety z nadciśnieniem, palące papierosy i z nadwagą. Warto wiedzieć, że po menopauzie rośnie też ryzyko cukrzycy, która podobnie jak nadciśnienie i nadmiar cholesterolu bardzo szkodzi sercu.