Czy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?

Studia to niezwykły czas, o którym słyszy się zarówno opowieści rodem z horroru, jak i wzbudzające zazdrość wspominki. Wiele osób odczuwa presję ze strony rodziców, żeby niezależnie od ich własnych odczuć i chęci podjąć naukę na uczelni wyższej. Bywa też, że wszyscy nasi znajomi mają już plany odnośnie preferowanych kierunków, a my wciąż nie mamy pomysłu na siebie. W takim razie czy warto iść na studia? Czy można osiągnąć sukces i bez nich? W jakich zawodach bez studiów się absolutnie nie obejdzie?

Studia są czasami koniecznością

Są takie zawody, których bez studiów wykonywać po prostu nie można. Czasem jest to unormowane prawnie, a czasem nasze szanse na przyjęcie do jakiejkolwiek pracy w zawodzie są po prostu poniżej zera. W końcu im większa konkurencja na dane stanowisko i im wyższe wymagania, tym szerszych kwalifikacji oczekuje się od kandydata. Prawo czy medycyna to jedne z najbardziej pożądanych kierunków. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że oferują prestiż społeczny i wysokie zarobki. Są to jednak zawody trudne i wymagające, w których nie każdy sobie poradzi, a nieumiejętna osoba może podczas wykonywania swoich obowiązków narobić wiele szkód. Wobec tego jeśli interesują nas te rejony, czy chcemy czy nie na studia pójść musimy. Podobnie jest z bardzo wyspecjalizowanymi profesjami technicznymi – tytuł inżyniera znajduje się na ogół na pierwszej pozycji na liście wymagań każdego pracodawcy.

Wykształcenie wyższe a awans zawodowy

W wielu zawodach zarówno absolwent szkoły średniej (lub nawet nie) oraz absolwent szkoły wyższej, jeśli oboje nie mają żadnego doświadczenia, pracę mogą rozpocząć od dokładnie tego samego stanowiska i zarobków. Po czasie może się nawet okazać, że to ten mniej wykształcony pracownik radzi sobie lepiej. W wielu przypadkach jednak brak wykształcenia, mimo świetnych wyników, może stać na drodze do awansu. Skazani będziemy wtedy na stanowiska najniższe i najgorzej opłacane. Regulują to na ogół wewnętrzne zasady każdej firmy, często niepisane. Oczywiście nie wszędzie tak jest, ale warto zdawać sobie z tego sprawę.

Zawody wyuczone

Czy osoba, która już w wieku nastoletnim wykształciła u siebie do perfekcji umiejętność tworzenia grafiki komputerowej lub programowania wiele zyska na studiach, których program ma być przyjazny nawet dla niemal kompletnych laików? Zapewne nie. W takich przypadkach nie dość, że niczego się nie nauczymy, to jeszcze zmarnujemy tylko czas. Są takie zawody (zwłaszcza freelancerskie), gdzie nikt nie pyta o wykształcenie, a o doświadczenie, umiejętności i sukces poprzednich projektów.

Na pytanie czy warto iść na studia nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, jaki zawód nas interesuje i czy chcemy daleko w nim zajść. Często może okazać się, że brak wykształcenia wyższego zamyka wiele drzwi, ale w innych przypadkach nie robi to żadnej różnicy.