Wycieczki – Hawaje? Kiedy jechać i co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Wycieczki – Hawaje? Kiedy jechać i co musisz wiedzieć przed wyjazdem?


Kto z nas chociaż raz nie marzył o tym, żeby spędzić wakacje na Hawajach? To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Amerykanów, jednak na urokliwe wyspy od lat ściągają przybysze z całego świata. O czym należy pamiętać, gdy planujemy urlop na Hawajach? Oto nasz praktyczny poradnik.

Wakacje na Hawajach – wiza do USA

Hawaje od 1959 roku są 50. stanem USA, najmłodszym w historii kraju i jako jedynym leżącym całkowicie na wyspach. Skoro więc Hawaje są częścią USA, żeby wjechać na ich teren, potrzebować będziemy amerykańskiej wizy. Spokojnie, urzędnik z ambasady na pewno nie pokrzyżuje nam planów na urlop na Hawajach, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do rozmowy.

Najpierw jednak musimy zarejestrować się w specjalnym systemie wizowym, wypełnić aplikację, wnieść opłatę i umówić się na spotkanie w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Pytani będziemy tam przede wszystkim o cel naszej podróży, ale także o naszą sytuację zawodową i rodzinną oraz zarobki. Rozmowa odbywa się w języku angielskim, nie powinniśmy jednak stresować się tym faktem, gdyż są to rutynowe, standardowe pytania.

Urlop na Hawajach – o czym trzeba pamiętać

Planując wakacje na Hawajach musimy wziąć pod uwagę, że promienie słoneczne, na które będziemy wystawieni, znacznie różnią się od tych, z którymi mamy do czynienia w Polsce. Powinniśmy zaopatrzyć się w kremy z odpowiednio wysokimi filtrami UVA i UVB, a także nakrycia głowy w jasnych kolorach.

Hawaje są częścią Stanów Zjednoczonych, panują tam więc typowo amerykańskie zwyczaje, dotyczące przede wszystkim napiwków. Dajemy je nie tylko w restauracjach, ale także różnym usługodawcom, takim jak np. taksówkarze. Ich wysokość waha się od 10 do nawet 20%. Czasem są one automatycznie doliczone do naszego rachunku. Językiem urzędowym na Hawajach jest oczywiście język angielski, a także język hawajski.

Wycieczka na Hawaje – samodzielnie czy z biurem podróży

Na pytanie, czy lecieć na Hawaje z biurem podróży czy organizować wyjazd samodzielnie, nie ma jednoznacznego pytania. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Biuro podróży zapewnia nam organizację wszelkich formalności, co, mając na uwadze fakt, że Hawaje należą do Stanów Zjednoczonych i będziemy potrzebować wizy, jest nie bez znaczenia. Pośrednicy mają są także w stanie sprawdzić standard hoteli, a w cenie wycieczki na Hawaje dostajemy również opiekę pilota i rezydenta.

Jeżeli jednak mamy czas, który możemy poświęcić na wyszukiwanie informacji oraz atrakcyjnych ofert biletów lotniczych i noclegów, możemy wziąć się za organizację samodzielnie. Tak przygotowane wakacje na Hawajach mają szansę być znacznie tańsze, niż te wykupione przez biuro podróży – oczywiście pod warunkiem, że sprawdzimy wszystko bardzo dokładnie sprawdzimy.

Podróż na Hawaje – co zwiedzać

Hawaje to archipelag 137 wysp, wśród których znajduje się osiem większych, najpopularniejszych wśród turystów z całego świata: Kahoolawe, Kauai, Lanai, Maui, Molokai, Niihau, Oahu oraz Hawaii, nazywana również Big Island, celem nie pomylenia jej z nazwą stanu.

Planując urlop na Hawajach na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę wizytę w stolicy stanu, Honolulu na wyspie Oahu. Miasto znane jest ze swojego eklektycznego charakteru – piękne plaże z charakterystycznymi białymi domkami i palmami sąsiadują tutaj z drapaczami chmur, nocnymi klubami i ekskluzywnymi hotelami. Honolulu to również siedziba bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, czyli słynne Pearl Harbor, gdzie znajduje się m.in. zatopiony statek Arizona oraz Muzeum i Pomnikiem Pamięci poległych, którzy zginęli podczas ataku na bazę w 1941 roku. Za miastem znajduje się też atrakcyjny punkt widokowy na wysokim klifie, Pali Lookout. Za najpiękniejszą plażę w całym hawajskim archipelagu uważana jest Waikiki Beach, również znajdująca się na Oahu.

Wakacje na Hawajach to oczywiście nie tylko jedna wyspa – zapierające dech w piersiach widoki są tu specjalnością, podobnie jak możliwość uprawiania przeróżnych sportów wodnych. Najpopularniejszym jest surfing, ale nie brakuje też fanów kite surfingu czy wake boardingu.