Dlaczego warto korzystać z kosmetyków naturalnych?

Dlaczego warto korzystać z kosmetyków naturalnych?

Od kilku lat na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej produktów naturalnych. Składy pozbawione substancji chemicznych, ekologiczny proces tworzenia i pozytywny wpływ na ludzką skórę to tylko parę pozytywów, które idą za kosmetykami naturalnymi. Dlaczego jest to sektor wart uwagi i od jakich produktów kosmetycznych warto zacząć swoją przygodę?

Kosmetyki, kosmetyki

Kosmetyki to nieodłączny element higieny współczesnego człowieka. Żele do mycia ciała, pasta do zębów, żel do włosów, szampon, dezodorant – wymieniać można bez końca. Dawniej nikt nie zastanawiał się nad składem kosmetyków, ale w obecnych czasach bardzo łatwo o alergię. I to właśnie wysypki i uczulenia na kosmetyki zawierające składniki chemiczne sprawił, że ludzie zaczęli interesować się produktami opartymi na naturalnych składach. Dlaczego warto wprowadzić choćby kilka takich produktów do swojej kosmetyczki?

Przede wszystkim dla lepszej pielęgnacji skóry. Brak substancji chemicznych i delikatne działanie oczyszczające i nawilżające sprawia, że skóra staje się zdrowsza i bardziej promienna. Dzięki zawartości naturalnych składników można poczuć bliskość z naturą i uwolnić się od chemii. Dodatkowo takie produkty nie zapychają porów i odpowiednio dobrane potrafią zmienić stan cery, nawet jeśli przez lata nie udawało się tego dokonać kosmetykami standardowymi.

Ekologiczne podejście do tematu

Wśród wielu (zresztą słusznych) postulatów ekologów, którzy dążą do minimalnej ingerencji człowieka w świat natury, pojawiają się poniższe argumenty przemawiające za tym, że kosmetyki naturalne są dobre dla ludzi i środowiska:

  1. Mniej plastiku – wiele opakowań kosmetyków naturalnych jest robionych w taki sposób żeby maksymalnie zmniejszyć zużycie plastiku. Często są to butelki szklane, a w przypadku mydeł po prostu papier.
  2. Ekonomiczne zakupy – często jeden produkt zastępuje kilka dzięki czemu nie trzeba wydawać pieniędzy na trzy różne produkty i można kupić jeden, tak się dzieje w przypadku mydeł, które sprawdzają się do twarzy, włosów i ciała.
  3. Termin ważności – kosmetyki naturalna mają znacznie dłuższy termin ważności niż te, które zawierają składy chemiczne.
  4. Brak wytwarzania szkodliwych gazów – dezodoranty naturalne występują w postaci sztyftu i nie emitują żadnych szkodliwych dla środowiska substancji
  5. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach.

Trudno się nie zgodzić z powyższymi argumentami, ale na pytanie czy są one wystarczające do tego by wprowadzić kosmetyki naturalne do codziennej pielęgnacji, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Nie zaszkodzi jednak spróbować pojedynczych produktów, bo może się okazać, że rzeczywiście działają i dla ludzi i dla środowiska.