Odchudzanie dietą totalną – czy warto?

Odchudzanie dietą totalną – czy warto?

Odchudzanie można przeprowadzać na wiele różnorodnych sposobów. Jednym z bardziej ekstremalnych z nich są tak zwane diety totalne. Na czym one polegają i czy są bezpieczne dla zdrowia? Czy warto je wykorzystywać? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Na czym polegają diety totalne?

Diety totalne to takie, których celem jest osiągnięcie dużych efektów w bardzo krótkim czasie. Trwają z reguły kilka lub kilkanaście dni i pozwalają zgubić w tym czasie kilka czy nawet kilkanaście kilogramów. Przykładem diety totalnej jest 13-dniowa dieta kopenhaska, która cieszy się sporą popularnością.

Tego typu diety wyróżnia duża restrykcyjność. Ograniczają one dzienne spożycie kalorii jedynie do ilości niezbędnej do przetrwania (w przypadku diety kopenhaskiej jest to zaledwie 600-800 kalorii dziennie), dyktują także osobie, która się odchudza, co dokładnie ma jeść, w jakich ilościach i w jakich godzinach. Są to więc diety, które niewątpliwie są sporym wyzwaniem zarówno fizycznym, jak i mentalnym.

Takie diety zalecane są przede wszystkim dla osób, którym bardzo zależy na zobaczeniu efektów w krótkim czasie. Jednak, zanim rozpoczniemy swoją przygodę z tego typu dietą, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Ważne jest, żeby już na kilka tygodni wcześniej unormować swoją dietę i pozwolić organizmowi przyzwyczaić się do zdrowszej żywności, a także mniejszej ilości kalorii. Oznacza to, że należy wyciąć z diety fast-foody, nadmierną ilość słodyczy i ogółem niezdrową żywność, a także po prostu w tygodniach poprzedzających dietę totalną jeść nieco mniej. Dzięki temu nie będzie ona tak dużym szokiem dla organizmu.

Diety totalne a zdrowie

Diety totalne są ekstremalnym rozwiązaniem, które dla dobra swojego zdrowia powinniśmy stosować raczej rzadko i w ostateczności. Zaleca się, aby na przykład wspomnianą dietę kopenhaską wykorzystywać nie częściej niż raz na 2 lata. Przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa i postępowaniu zgodnie z poradami ekspertów diety totalne nie powinny poważnie nam zagrozić, ale mimo wszystko warto dobrze się zastanowić przed ich rozpoczęciem.

Więcej wartościowych informacji, na wszelkie tematy związane z odchudzaniem, takie jak różne diety, ale też suplementy na odchudzanie i leki na odchudzanie, znaleźć można pod adresem https://dietetyk.edu.pl/odchudzanie/. Jeśli skłaniamy się w stronę diet totalnych, ponieważ zależy nam na szybszych rezultatach, być może lepszym wyjściem będzie bardziej łagodna dieta, a wraz z nią tabletki na odchudzanie i regularny wysiłek fizycznych.