Dlaczego witamina D3 jest tak ważna w okresie zimowym?

Dlaczego witamina D3 jest tak ważna w okresie zimowym?

Witamina D umożliwia zajście wielu procesów w naszych organizmach, ale jej niedobór długo nie daje specyficznych objawów. Obniżenie odporności, przewlekłe zmęczenie, stany depresyjne to jedne z sygnałów, że Twój organizm potrzebuje więcej „.słonecznej witaminy”.

Na co wpływa witamina D3?

Cholekalcyferol odpowiada za gospodarkę fosforanowo-wapniową, a więc jest istotna dla mineralizacji kości. Jej odpowiedni poziom jest kluczowy dla dzieci, by zapobiec rozwojowi krzywicy i osób starszych, u których dochodzi do zmniejszenia masy kostnej, czyli osteoporozy. Witamina D w połączeniu z witaminą K zapobiega też chorobom naczyń krwionośnych, szczególnie miażdżycy. Wiemy, że wit. D odpowiada za utrzymanie poziomu wapnia w organizmie, ale bez witaminy K ten makroelement będzie się odkładał w ścianach naczyń krwionośnych. Złogi wapniowe zwężają światło tętnic i żył prowadząc do utworzenia niebezpiecznych skrzepów i wzrostu ciśnienia krwi. Badania wykazują również, że osoby z niedoborem D3 dużo częściej chorują i ciężej przechodzą infekcje.

Dlaczego zimą trzeba suplementować witaminę D3?

Cholekalcyferol tak naprawdę jest prohormonem, a nie witaminą, ponieważ nasz organizm jest w stanie sam ją wytwarzać. Promieniowanie ultrafioletowe pochodzące z słońca uruchamia skórną syntezę tej substancji. W okresie od kwietnia do października poziom nasłonecznienia na obszarze Polski jest wystarczający do tego, by osoby bez niedoborów tej witaminy utrzymały ją na właściwym poziomie. Oczywiście, by do tego doszło konieczne jest spełnienie kilku warunków. Na słońcu należy spędzać około 4h, najlepiej między godziną 11, a 14. Kolejnym czynnikiem nie jest sama obecność promieniowania słonecznego, ale jego możliwość dotarcia do skóry.
Chcąc więc pobudzić syntezę witaminy D, należy odsłaniać jak największe fragmenty ciała i oczywiście nie korzystać z kremów z filtrem. Zimą nie mamy dostępu do promieni słonecznych. Nawet w godzinach, kiedy ono świeci, większość z nas spędza czas w budynkach ucząc się lub pracując. W tym okresie koniecznie należy sięgać po suplementy, które pozwolą nam utrzymać nam właściwy poziom cholekalcyferolu, a co za tym idzie, cieszyć się dobrym zdrowiem przez cały rok.

Ile witaminy D potrzebuje człowiek?

Witaminy D potrzebuje każdy z nas, od pierwszych dni życia do samego jego końca. U dorosłych bez niedoborów zaleca się minimalnie 1000UI dziennie, a w praktyce większość preparatów nastawionych na uzupełnienie tego niedoboru dostarcza od 2 do 4 tysięcy UI. Noworodki i niemowlęta dziennie powinny przyjmować 400UI, a dzieci powyżej 1rż. 800UI. Z uwagi na fakt, że 9 na 10 Polaków ma znaczne niedobory tej witaminy, to zaleca się jej całoroczną suplementację. O poziomie witaminy D3 informuje badanie D(25-OH). W przypadku gdy wynik jest niższy niż 15ng/ml zalecana jest bardzo duża dawka lecznica, w skrajnych przypadkach dochodząca do 50 000 UI.