Jaki ręcznik jest najlepszy dla noworodka? Jakie wymagania ma małe dziecko?

Jaki ręcznik jest najlepszy dla noworodka? Jakie wymagania ma małe dziecko?

Osoby spodziewające się dziecka albo te, które właśnie stały się rodzicem, z pewnością wiedzą, iż noworodek potrzebuje szczególnej opieki i wyjątkowej ochrony. Opiekując się maleństwem, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół, nawet taki jak ręcznik, który będzie wykorzystywany do jego pielęgnacji.  Jaki ręcznik dla noworodka będzie najodpowiedniejszy? Czy ręczniki 50×90 są dobrym rozwiązaniem? Co zrobić, aby ręczniki były miękkie i nie podrażniały wrażliwej skóry dziecka?

Ręcznik dla niemowlaka – dlaczego tak ważny jest jego odpowiedni wybór?

Nie jedynie kosmetyki, które są stosowane podczas kąpieli niemowlaka, mają znaczenie. Równie ważny jest ręcznik, w który maluch zostanie wytarty po kąpieli. Delikatna skóra małego dziecka wymaga specjalnego traktowania. Nie tylko więc wygląd ręcznika powinien stanowić punkt odniesienia przy zakupie tego produktu.

Ręcznik kąpielowy dla noworodka powinien być przede wszystkim dla niego przyjemny i bezpieczny. W związku z powyższym należy nie tylko przemyśleć właściwy wybór ręcznika, ale również później w odpowiedni sposób go prać i pielęgnować.  Dlatego tak istotne jest kierowanie się pewnymi zasadami dotyczącymi użytkowania ręcznika do kąpieli dla niemowlaka.

Ręczniki 50×90 cm – jak można je wykorzystać?

Ręczniki 50×90 cm to podstawowy i uniwersalny rozmiar klasycznych ręczników toaletowych, jakie przeznaczone są do codziennego użytku. Ręczniki średniej wielkości służą do suszenia twarzy, rąk, ciała oraz włosów. Odnajdują również zastosowanie w pielęgnacji noworodka – pod warunkiem, iż powstały one z odpowiednich materiałów. Ręczniki 50×90 cm stosowane do wycierania po kąpieli, zamiast użycia szlafroka lub innego okrycia ciała mogą nie sprawdzić się w przypadku swobodnego owinięcia dzieci starszych, nastolatków i dorosłych. Pełnią one tę funkcję jedynie w przypadku małych dzieci.

Jak wybrać odpowiedni ręcznik dla niemowlaka?

Podczas zakupu ręcznika kąpielowego dla niemowlaka, należy zwrócić szczególną uwagę na skład tkaniny, z której został wykonany. Warto skupić się m.in. na właściwościach chłonnych ręcznika. Gdy będzie on szybko absorbował wodę, pozwoli sprawnie osuszyć maluszka, przy jednoczesnym uniknięciu narażenia go na odczucie zbyt dużej różnicy temperatur po wyjęciu z wody. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są ręczniki niemowlęce posiadające kapturek, w które można starannie zawinąć maluszka po kąpieli, jednocześnie zapewniając ochronę jego główki. Skład materiału ważny jest również ze względu na szczególnie wrażliwą skórę niemowlaka. Nie zaleca się stosować ręczników uszytych z tkanin z dodatkiem sztucznych włókien, ponieważ mogą one podrażnić skórę dziecka.

Bardzo dobrze sprawdzają się ręczniki 50×90 cm wykonane z wysokogatunkowej bawełny frotte – chłonne, bezpieczne i przyjemne w dotyku. Nie bez znaczenia jest także rozmiar ręcznika. Dlatego w tym przypadku, najlepszym modelem są ręczniki 50×90 cm, które skutecznie otulą maleństwo. Można również zdecydować się na nieco większe rozmiary, w związku z tym, że dzieci rosną szybko, a taki większy ręcznik posłuży na dłużej.

 

Jak dbać o ręcznik by był on bezpieczny dla niemowlaka?

Równie ważne, jak sam wybór ręcznika jest również właściwa jego pielęgnacja i zachowanie w czystości. Higiena jest przy małym dziecku bardzo ważna, dlatego należy dwa razy przemyśleć to, jak prać ręczniki, aby były one bezpieczne dla maluszka, a zarazem nie traciły swojej miękkości. W celu zachowania odpowiedniej czystości zaleca się kupić co najmniej dwa ręczniki dla dziecka, by móc stosować je wymiennie i odpowiednio często prać. Piorąc ręcznik niemowlaka, rekomenduje się stosowanie jedynie delikatnych detergentów- najlepiej takich, na których została umieszczona informacja, że są bezpieczne dla dzieci już od pierwszych dni życia.

Do prania ręczników, nie tylko dziecięcych, nie należy stosować płynów do płukania, ponieważ powodują one pogorszenie właściwości chłonnych ręcznika. W przypadku ręczników niemowlęcych warto również pamiętać o ich prasowaniu.