Cieszysz się posiłkiem, ale niestety krótko po nim odczuwasz piekący ból w klatce piersiowej? Chwilę po położeniu się masz wrażenie, że kwas wlewa Ci się do przełyku? Bardzo możliwe, że masz zgagę. Choć zgaga to powszechny problem, to nie lekceważ jej. Poznaj 5 naturalnych sposobów na nadkwasotę.
Zgaga, czy faktyczna nadkwasota?
Zgaga to tylko objaw, który określamy jako piekący ból w klatce piersiowej. Może wynikać z faktycznie zbyt niskiego pH kwasu żołądkowego, ale stan ten zdarza się bardzo rzadko i wiarygodnie może go potwierdzić tylko pH-metria soku żołądkowego. Dużo częstszą sytuacją paradoksalnie jest niedokwasota. Kiedy pH w żołądu jest za niskie jego zwieracz się nie zamknie, a śluzówka przełyku źle znosi już lekko kwaśny odczyn, który i tak jest dużo wyższy niż ten prawidłowego kwasu żołądkowego.
To co należałoby zrobić, to dokwasić żołądek, tak by zwieracz dostał informację, że jedzenie znalazło się w żołądku, rozpocznie się trawienie, więc tę „komorę” należy na ten czas zamknąć. Większość ludzi sięga po leki na zgagę, czy inhibitory pompy protonowej, lub próbuje zneutralizować kwas jakąś zasadą. Każdy ma w domu przecież trochę sody oczyszczonej, prawda? W większości przypadków jest to błędne podejście, bo tylko likwiduje objaw, a problem niedomykalności zwieracza nadal istnieje, płyn się dalej wylewa, tylko jest zneutralizowany. Jak więc pomóc sobie, kiedy pojawi się zgaga?
5 naturalnych sposobów na zgagę
- Zadbaj o higienę jedzenia posiłków.
Samo spożycie posiłku jest proste, ale to co się potem dzieje z jedzeniem to już bardzo skomplikowane procesy. Trawienie przebiegnie dużo sprawnej jeżeli zjesz powoli i dokładnie pogryziesz pokarm.
- Zakwaś żołądek przed śniadaniem.
Sprawdzi się tu musująca witamina C, lekko rozcieńczony sok z cytryny, sok z ogórków kiszonych, czy 2 łyżki octu na szklankę wody. Jeżeli obawiasz się palącego uczucia, możesz zacząć od zjedzenia śniadania. Następnie popij częścią kwaśnego napoju i znowu zjedz. Taki zabieg pomoże obniżyć pH kwasu, a to z kolei doprowadzi do zamknięcia zwieracza żołądka.
- Jedz mniej, a częściej.
Zgaga najczęściej pojawia się po bardzo obfitych posiłkach. Nie najadaj się więc do syta. Lepiej zjeść o 1, czy 2 posiłki więcej, a uniknąć palącego bólu.
- Nie kładź się po posiłku.
Po pierwsze ruch przyspieszy perystaltykę jelit, a tym samym poprawi trawienie, a po drugie położenie się z oczywistych względów spowoduje wylanie się treści do przełyku. Jeżeli dolegliwości będą utrzymywały się przez dłuższy czas i będą się często powtarzały, to możesz również spróbować spać z podniesioną głową.
- Zneutralizuj kwas – tylko w ostateczności.
W ostateczności gdy zgaga jest bardzo uciążliwa spróbuj zneutralizuj kwas np. z pomocą mleka, lub wspomnianej sodki. Choć samo działanie kwasu na śluzówkę przełyku nie jest korzystne, to jedynie neutralizowanie soku żołądkowego nie usunie problemu, a wręcz go nasili.