Niesamowite właściwości zdrowotne cynamonu

Niesamowite właściwości zdrowotne cynamonu

Cynamon, znany w Indiach jako dalchini, jest podstawową przyprawą smakową w wielu kuchniach. Od wieków jest stosowany jako składnik domowych kosmetyków naturalnych. Medycyna ajurwedyjska i chińska zna jego niesamowite właściwości od wieków. Współczesna nauka dodatkowo potwierdziła te przekonania. Oto niektóre z licznych zalet cynamonu.

Może obniżyć poziom cukru we krwi o 30%

Cynamon, według licznych badań, ma działanie przeciwcukrzycowe, pomagając obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 30%. Cynamon może zmniejszyć ilość glukozy, która dostaje się do krwiobiegu po posiłku, zakłócając działanie enzymów trawiennych, które spowalniają rozkład węglowodanów w przewodzie pokarmowym. Ponadto specjalny związek zawarty w cynamonie, może naśladować działanie insuliny, co poprawia wychwyt glukozy przez komórki.

Może rozwiązać problemy żołądkowo-jelitowe

Wyciąg z cynamonu jest używany od wieków w celu złagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. Poprawia trawienie i wchłanianie, ponieważ jest środkiem przeciwbakteryjnym, który leczy infekcje przewodu pokarmowego. Nawet w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej olejek z kory cynamonowej stosowany jest w leczeniu wzdęć i zaburzeń trawienia. Aby złagodzić problemy trawienne, cynamon można dodać do gorącego napoju, takiego jak herbata.

Działa przeciwbakteryjnie

Warto zauważyć, że cynamon ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeden z głównych aktywnych składników cynamonu, aldehyd cynamonowy, może pomóc w zwalczaniu różnych zakażeń bakteryjnych. Wykazano również, że olejek cynamonowy skutecznie leczy infekcje dróg oddechowych wywołane przez grzyby. Może zapobiegać rozwojowi niektórych bakterii, takich jak salmonella. Przeciwbakteryjne działanie cynamonu może również pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i zmniejszać nieświeży oddech.

Poprawia poziom dobrego cholesterolu

Istnieją pewne dowody naukowe, które wskazują, że cynamon może pomóc obniżyć poziom LDL (złego cholesterolu) i poprawić poziom HDL (dobrego cholesterolu). W jednym konkretnym badaniu zaobserwowano, że dawka cynamonu wynosząca zaledwie 120 mg dziennie może przynieść takie skutki.

Zapobiega rozwojowi bakterii wywołujących trądzik

Dodatkowo cynamon może być stosowany również w leczeniu trądziku. Cynamon nie tylko zwęża pory i wygładza skórę, jego właściwości przeciwbakteryjne zapobiegają także rozwojowi bakterii wywołujących trądzik. Bogaty w antyoksydanty cynamon w połączeniu z miodem może być również stosowany jako peeling do szorstkiej skóry.

Biorąc pod uwagę zalety cynamonu, na pewno warto rozważyć stosowanie go. Po niedługim czasie zacznie być zauważalny jego drogocenny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na wygląd. A po więcej wskazówek udaj się na blog dietetyczny.