Bezcenne zioła dla alergików

Bezcenne zioła dla alergików

Walkę z reakcją alergiczną większość z nas kojarzy z preparatami przeciwhistaminowymi, które są dostępne w aptece. Warto wiedzieć, że dobrze dobrane zioła również mogą nas wspomóc w wyciszeniu tej reakcji. Po co sięgać, zwłaszcza gdy reakcja nie jest nasilona, lub nie możemy wziąć antyhistaminówki?

Rumianek zablokuje wytwarzanie histaminy.

Ruminek jest ceniony za swoje właściwości odkażające i przeciwzapalne. Niewiele osób jednak wie, że rumianek może bardzo mocno wspomóc walkę z reakcją alergiczną. Wśród aktywnych substancji występujących w kwiatach rumianku znajduje się chamazulen. Chamazulen blokuje syntezę histaminy, czyli jednej z głównych substancji odpowiadających za reakcję alergiczną i procesy zapalne. Ten sam związek w przypadku krwawnika odpowiada z intensywną, niebieską barwę oleju, który jest z niego tłoczony i który też wykazuje właściwości przeciwhistaminowe. Warto sięgać po taką suplementację, kiedy np. leki antyhistaminowe, nawet te nowej generacji, wywołują u nas senność, a my planujemy prowadzić samochód, lub zwyczajnie potrzebujemy się skupić.

Pokrzywa nie musi tylko parzyć.

Pokrzywę wszyscy kojarzymy właśnie z tendencją do wywoływania reakcji alergicznej. I rzeczywiście, bezpośredni kontakt skóry ze świeżym liściem pokrzywy kończy się dla wielu przykrymi bąblami, które często wypełniają się osoczem i okropnie swędzą. Takiego działania możemy się jednak spodziewać tylko po potarciu skóry liściem. Zupełnie przeciwstawny efekt uzyskamy pijąc herbatę z pokrzywy. Po pierwsze zawiera ona bardzo dużo witaminy C, garbników i flawonoidów, które będą regulowały pracę układu odpornościowego, który osłabi się w wyniku nadmiernej reakcji na alergen. Poza tym napar z pokrzywy zablokuje samą reakcję alergiczną przez zahamowanie syntezy histaminy, a więc podobnie jak rumianek.

Nawłoć na zapalenia i wysięki.

Nawłoć pospolita to roślina pospolicie występująca na północnej półkuli. Ma długą łodygę dorastającą do ok. jednego metra i charakterystyczne wachlarzowato ułożone, żółte kwiatostany. Nawłoć ma wiele zastosowań w kontekście zdrowia, ale dla alergików najistotniejsze będą właściwości przeciwzapalne, ściągające i antyseptyczne. Napar z tej rośliny można zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie. W celu zrobienia naparu, suszoną nawłoć należy zalać wrzątkiem i zaparzyć przez kilkanaście minut. W przypadku zwiększenia działania antyseptycznego można rozważyć sporządzenie nalewki, którą po rozcieńczeniu można przemywać nadkażone zmiany skórne.