Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Herbata to jeden z najczęściej spożywanych napojów świata. Niektórzy preferują czarną, inni czerwoną, czy zieloną. Cywilizacje wschodnie właściwości tej ostatniej doceniają już od wielu wieków. Co sprawia, że zielona herbata jest tak popularna m.in. w Chinach i jakie korzyści wynikają z jej picia?

Zielona herbata to bogactwo składników, ale…

Zielona herbata zawiera w sobie całe mnóstwo korzystnie wpływających na ludzkie zdrowie składników. Znajdziemy w niej: polifenole, lipidy, sterole, witaminy, ksantyny, barwniki, czy związki zapachowe. Ich największe stężenie znajdziemy tylko w kliku szlachetnych odmianach, a do tego liście muszą być w odpowiedni sposób zebrane i przetworzone, żeby zachować drogocenne właściwości.

Jak rozpoznać i zaparzyć dobrą herbatę zieloną?

Wybierając herbatę zieloną powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na liście. Powinny być one srebrnoszare, niewielkie i równej wielkości. Napraw powstały z takiego surowca będzie klarowny, o słomkowej barwie oraz lekko słodkawym zapachu i smaku. Z parzeniem herbaty w wielu krajach związane są całe skomplikowane rytuały. Najważniejsze to pamiętać, by nie zalać liści wrzątkiem, ponieważ pozbawimy je większości składników odżywczych, a także pogorszymy smak. Idealna temperatura do parzenia herbaty zielonej wynosi 60-70stopni, w związku z czym od zagotowania wody należy odczekać kilka minut, by mogła się ona schłodzić.

Nie bez znaczenia jest również czas parzenia naparu. Od 1 do 1,5 minuty uzyskamy delikatny, słodkawy smak. Powyżej 1,5 minuty parzenia zacznie być wyczuwalna gorycz, która będzie się nasilała wraz z wydłużaniem czasu parzenia herbaty. Czas parzenia będzie miał też wpływ na działanie naparu na nasz organizm. Do 3 minut od zalania napój będzie działał pobudzająco, co wynika ze zbyt, krótkiego czasu, by teina związała się z garbnikami, które zniwelują jej działanie. Powyżej 3 min z kolei, herbata może nawet wyciszać i uspokajać. Co istotne, dobrej jakości zieloną herbatę możemy parzyć do 3 razy. Napar, który otrzymamy, za każdym razem będzie się różnił zarówno pod względem smaku, jak i właściwości pobudzających.

Korzyści z picia zielonej herbaty

  • Substancje aktywne zawarte w liściach zielonej herbaty będą przyspieszały przemianę materii. Może to być korzystne działanie dla osób borykających się z nadprogramowymi kilogramami, a także z problemami trawiennymi, szczególnie tymi, wynikającymi z spowolnionej perystaltyki jelit.
  • Wysokie stężenie polifenoli będzie spowalniało procesy starzenia się w ludzkich mózgach. Związki te mają zdolność wiązania substancji toksycznych, które uszkadzają komórki nerwowe. Polifenole są następnie rozkładane, a wraz z nimi unieszkodliwiane są toksyny pogarszające pracę naszego mózgu.
  • Zawarte w herbacie przeciwutleniacze usprawniają procesy regeneracyjne, spowalniają procesy starzenia. Związki te unieszkodliwiają wolne rodniki, które w nadmiarze prowadzą do niekontrolowanej śmierci komórek, a w skrajnych przypadkach do namnażania się komórek nowotworowych.