5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając chodniki łazienkowe

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając chodniki łazienkowe

Łazienka to pomieszczenie do dekoracji którego wiele osób przywiązuje nieco mniej uwagi.  Jednak tak, jak to bywa w przypadku urządzania salonu, dobrze jest zadbać o każdy detal, jak na przykład dodatki do łazienki. Takim akcesorium, który ma ogromne znaczenie w kwestii wystroju łazienki, są właśnie chodniki łazienkowe. Na co warto zwrócić uwagę, dobierając je do swojej łazienki?

Chodniki łazienkowe – dlaczego są one istotnym elementem wnętrza łazienki?

Wybór rozmiaru, kolorystyki i kształtu dywanika łazienkowego przede wszystkim zależy od zamierzonego efektu końcowego. Nim jednak podejmie się konkretną decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak rodzaj materiału, kształt, rozmiar czy kolor. Wybór tych parametrów jest zależny w głównej mierze od tego, w którym miejscu na podłodze zostanie usytuowany dywanik łazienkowy.

Czynniki, które warto wziąć pod uwagę, wybierając dywanik łazienkowy?

 

Wyróżnia się pięć podstawowych aspektów, które warto uwzględnić, przeglądając najróżniejsze chodniki łazienkowe. A są nimi:

  • Miejsce w łazience – określenie miejsca, w którym będzie usytuowany dywanik łazienkowy, jest bardzo ważne dla funkcjonalności tego dodatku. Inne oczekiwania są stawiane wobec dywanika, stosowanego po wyjściu spod prysznica, a zupełnie inna wobec tego, położonego obok umywalki. Przeznaczenie dywanika determinuje głównie wybór rodzaju materiału, z którego został wykonany i rozmiaru.
  • Rozmiar – wielkość dywanika należy dobrać do wielkości wnętrza, w którym będzie się znajdował. To oczywiste, iż duże chodniki łazienkowe lepiej zaprezentują się na podłogach w łazienkach o dużej przestrzeni. Wybierając rozmiar dywanika, należy wziąć pod uwagę również aspekt jego czyszczenia i konserwacji. Mniejsze chodniki łazienkowe łatwiej jest samodzielnie wyprać o utrzymać w czystości. Planując położenie dywanika bezpośrednio przy wannie lub prysznicu, mały dywanik będzie stanowił bardzo praktyczne rozwiązanie.
  • Rodzaj materiału – to z czego został wykonany dywanik, wpływa również na jego przeznaczenie i miejsce w łazience. Dywanik usytuowany tuż przy wyjściu z prysznica powinien być wykonany z materiału, który dobrze absorbuje wodę. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się bawełna albo frotte. Nie bez znaczenia jest także spodnia warstwa chodnika łazienkowego. Dla większego bezpieczeństwa zaleca się wybrać taki dywanik, który posiada antypoślizgową powłokę. Ważną kwestią jest również grubość materiału. Im jest on grubszy, tym dłużej będzie sechł, co nie sprzyja utrzymaniu estetyki i higieny dywanika. Miękkie dywaniki z dłuższym włosem można wykorzystać w okolicach umywalki. Przeważnie spędza się tam najwięcej czasu, a przyjemny w dotyku dywanik, dodatkowo umili nam ten czas. W tym przypadku najlepszym wyborem są chodniki łazienkowe bambusowe, akrylowe, z mikrofibry, bawełniane lub z gęstego splotu frotte.
  • Kształt – większość dywaników łazienkowych ma albo kształt koła, albo prostokąta. Chodniki łazienkowe okrągłe sprawdzą się idealnie w małych łazienkach. Mogą bowiem łączyć strefę wyjścia spod prysznica z tą przy umywalce bądź przy muszli. W sprzedaży dostępne są najróżniejsze średnice dywaników, więc bez trudu możliwe jest dopasowanie ich do swojej łazienki. Można np. wykorzystać mniejszy okrągły dywanik w okolicy wanny bądź prysznica i większy przed umywalką. Ta sama zasada sprawdza się w przypadku chodników łazienkowych w kształcie prostokąta.
  • Kolor – wybór kolorystyki jest zależny w głównej mierze od indywidualnych upodobań i palety barw, jaka dominuje w wystroju łazienki. Zazwyczaj dywanik łazienkowy powinien zostać wybrany na zasadzie podobieństwa kolorystycznego z ręcznikami. Można jednak zdecydować się również na operowanie kontrastem i do białych ręczników zastosować czarne chodniki łazienkowe. Gdy jednak dywanik ma podkreślić tonację, w której urządzona jest łazienka, rekomenduje się postawić na kolor o ton ciemniejszy lub jaśniejszy od podłogi.