Mniszek lekarski – chwast o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych

Mniszek lekarski – chwast o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych

Na pewno go znasz. Rośnie wszędzie tam, gdzie jest odrobina trawy i słońca. Ma charakterystyczne, żółte kwiaty o drobniutkich płatkach. Po zerwaniu, z jego łodygi wycieka biaława, lepiąca substancja. Mniszek lekarski – jakie ma właściwości i dlaczego jest tak ceniony w medycynie naturalnej?

Jak zażywać mniszek lekarski?

Działanie mniszka lekarskiego jest bardzo wszechstronne i szczególnie związane z układem trawiennym i wydalniczym, ale w celu osiągnięcia konkretnych rezultatów najlepiej wybrać konkretną część rośliny, a warto zaznaczyć, że jadalna jest cała. Korzeń mniszka lekarskiego będzie wpływał głównie na funkcjonowanie wątroby. Kwiaty mniszka lekarskiego pobudzą produkcje żółci i ułatwią oczyszczanie dróg żółciowych z zalegających w nich kamieniach. Dodatkowo dzięki zawartej w nich inulinie będą pomagały wyregulować gospodarkę cukrową organizmu. W obu powyższych przypadkach należy zaznaczyć, że leczenie cukrzycy i schorzeń związanych z drogami żółciowymi i pracą wątroby powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza, włączając w to naturalne środki, które przy obecnym stanie medycyny pełnią raczej funkcję wspomagajacą. Z kolei liście mniszka lekarskiego będą cenione raczej za właściwości kulinarne, ponieważ w kuchni mogą zostać dodane do sałatki. Cenione są za dużą zawartość witamin i wspomaganie utrzymania równowagi mikrobioty jelitowej.

Korzeń mniszka, liście i kwiaty – jak przygotować?

W celu wyciągnięcia możliwe dużo z prozdrowotnych właściwości tego pospolitego kwiatu należy przede wszystkim znaleźć taki, który nie będzie zanieczyszczony przez środowisko. To co rośnie pomiędzy blokami w dużych miastach raczej nie nadaje się do spożycia. Co prawda, nawet rosnąc w takim otoczeniu, nadal zawierają korzystne dla nas substancje, ale do tego mamy dołożone jeszcze skumulowane związki ze spalin samochodowych i zanieczyszczeń będących w glebie. Jeżeli nie masz dostępu do ekologicznej uprawy lepiej udaj się do sklepu zielarskiego, który ma suplementy odpowiednio przetworzone i już gotowe do zakupu. W przypadku jednak gdy decydujesz się na produkcję własną, to warto przestrzegać kilku zasad. Korzeń mniszka należy wykopać z ziemi dopiero późną jesienią, oczyścić i osuszyć w temperaturze ok. 30 stopni. Liście zbiera się bardzo wczesną wiosną jeszcze zanim pojawią się żółte kwiaty. Te ostatnie zbiera się na początku kwietnia, krótko po liściach. Zarówno liście, jak i kwiaty można spożyć jako dodatek do sałatki lub przygotować z nich różnego rodzaju napary, nalewki syropy, a nawet urozmaicić nimi smak domowego wina.