Medyczne zastosowanie widłaka goździstego

Medyczne zastosowanie widłaka goździstego

Widłak goździsty to w zielarstwie bardzo ceniony surowiec o właściwościach oczyszczających układ moczowy i moczopędnych, ale pomóc też może w zmianach skórnych. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jego ziele i zarodniki, cały pęd może być trujący. Dowiedz się kiedy i jak go stosować.

Widłak goździsty – co to za roślina?

Widłak goździsty to jeden z dwóch przedstawicieli tego gatunku rosnących na terenie Polski, ale jego samego spotkać można praktycznie na całym świecie. Wyglądem przypomina mech, a rozpoznać go można po żółtych zarodnikach, a także długich na 1-2m pędach płożących się po ziemi i wypuszczających drobne korzenie, by się na niej utrzymać. Najłatwiej znaleźć go na piaszczystych i silnie zakwaszonych glebach w wilgotnych i mocno zacienionych miejscach. Samowolnie lepiej go nie zrywać. Roślina ta podlega częściowej ochronie, ponieważ jest na granicy zagrożenia wyginięciem.

Właściwości lecznicze widłaka goździstego

W zielarstwie wykorzystuje się głównie żółty pyłek pozyskany z zarodników oraz w mniejszym stopniu ziele. Pyłek zarodnikowy nie ma ani smaku, ani zapachu, zawiera za to szereg prozdrowotnych substancji, do których należą: substancje terpenowo-woskowe, lipidy ciekłe i półciekłe, sterole, celuloza, kwas cytrynowy i widłakowy, a także aluminium.

Lecznicze zastosowanie pyłku widłaka goździstego

Pyłek widłaka stosowany wewnętrznie będzie miał działanie moczopędne i antyseptyczne względem dróg moczowych. Szczególnie poleca się go w przypadkach nieżytu pęcherza lub zatrzymaniu moczu, co grozi zakażeniem i infekcją. Jego składniki wpływają również rozluźniająco na mięśnie gładkie, a dzięki temu może być stosowany w przypadku bólów menstruacyjnych lub tych towarzyszących schorzeniom wątrobowym, a także przy nadreaktywności oskrzeli, która będzie prowadzić do duszności. Z zewnątrz pyłek tej rośliny może pomóc w przypadku trudno gojących się i zainfekowanych ran. Działa antybakteryjnie, a także pomaga osuszyć i osłonić zmianę skórną przed wpływem czynników szkodliwych czynników zewnętrznych. Do stosowania wewnętrznego pyłek można dodać do jakiegoś posiłku lub rozpuścić w płynie, a w stosowaniu zewnętrznym wystarczy suchym proszkiem posypać zmianę chorobową.

Lecznicze zastosowanie ziela widłaka goździstego

W ziołolecznictwie oprócz wspomnianego już pyłku stosuje się też ziele, z którego przygotowuje się napar. Taką formę herbaty można spożywać w przypadku chorób o podłożu reumatoidalnym, problemach z układem moczowym i złą pracą woreczka żółciowego, a także zaparciach i hemoroidach. Przygotowując napar należy susz wrzątkiem i odczekać. Nie wolno go gotować ponieważ utraci swoje właściwości.