Cegła rozbiórkowa – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Cegła rozbiórkowa – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Cegła rozbiórkowa to powszechnie stosowany materiał wykończeniowy, który znajduje naprawdę wszechstronne zastosowanie. Gdzie można zatem spotkać płytki z cegły? Stanowią dopełnienie aranżacji wnętrz, ale świetnie się sprawdzą również na fasadzie budynku oraz ogrodzeniu. Dlaczego tak często decydujemy się na stare cegły? Czy płytki z cegły są lepsze od imitacji cegły?

Powrót do przeszłości i troska o środowisko

Płytki z cegły pochodzą z rozbiórek starych, i niekiedy historycznych budynków. Obecnie panujące trendy jasno dają do zrozumienia, że taką cegłę warto, a wręcz trzeba ponownie wykorzystać. Jest to nie tylko sposób na pozyskiwanie materiałów wykończeniowych, ale także recykling będący z kolei wyrazem ogromnej troski o środowisko naturalne. Coraz więcej osób ma tego świadomość i właśnie dlatego wybiera płytki z ciętej cegły.

Jakość, której trudno dorównać

Nietrudno zauważyć, że dla naturalnej, starej cegły upływ czasu nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Nie ulega wątpliwości, że trzeba to wykorzystać. Pod względem jakości współczesne cegły nie są w stanie konkurować z tymi, które powstawały w XIX czy w XX wieku.

Kiedyś cegły wytwarzano za pomocą innej technologii niż ma to miejsce obecnie. Stosowano mocno wyselekcjonowaną glinę, a następnie wypalano ją w przeznaczonym specjalnie do tego celu piecu. Do wykonania każdej cegły przykładano dużą wagę, dzięki czemu były solidne i niesłychanie wytrzymałe, o czym można się przekonać dziś.

Dobrej jakości płytki z cegły rozbiórkowej mają swoją historię, która daje się poznać poprzez niepowtarzalny kolor czy jedyną w swoim rodzaju unikalną fakturę. Niekiedy płytki z cegły pokryte są lekkim, wapiennym osadem, które dodatkowo dodaje im niepowtarzalnego charakteru i swoistego uroku.  Efektu tego nie da się uzyskać w przypadku imitacji cegły.

Płytki z cegły w Twoim domu

Płytki pochodzące z rozbiórki starej cegły są nie tylko świetnej jakości. Ich największą zaletą jest niepowtarzalny wygląd, który świetnie się sprawdzi niemal w każdym pomieszczeniu. W zależności od faktury czy też wybranego koloru płytki z cegły które znajdziesz na  https://e-ceglanafantazja.pl/ będą ozdobą salonu, sypialni, pokoju zabaw, kuchni, przedpokoju, a nawet łazienki.

Świetnie sprawdzą się jako wykończenie w stylu skandynawskim, industrialnym, vintage czy rustykalnym. W zależności od indywidualnych preferencji, można je łączyć z różnymi materiałami wykończeniowymi takimi jak kamień czy drewno. Dzięki temu, pomieszczenie zyskuje niepowtarzalny, historyczny sznyt, który pokochają wszyscy wielbiciele klasycznej elegancji.

Oryginalne płytki z cegły rozbiórkowej wprowadzają do każdego pomieszczenia niepowtarzalny klimat, którego nie sposób uzyskać za pomocą innych materiałów wykończeniowych. Z uwagi na wysoką trwałość, stara cegła może być również stosowana na zewnątrz budynku jako wykończenie elewacji. Warto jednak przy tym pamiętać, że cegła przeznaczona na zewnętrzne partie budynku powinna być odpowiednio zaimpregnowana ze względu na szkodliwe działanie różnych czynników atmosferycznych.