Pielęgnacja zniszczonych paznokci

Pielęgnacja zniszczonych paznokci

Zniszczone i kruche paznokcie mogą być efektem nieodpowiedniej pielęgnacji. Osłabiona płytka paznokcia nie zregeneruje się sama, jednak z drobną pomocą Twoje paznokcie znów mogą stać się mocne i piękne.

Przyczyny kruchych paznokci

Najczęstszą przyczyną osłabienia paznokci jest ich nieodpowiednia  pielęgnacja. Mowa tutaj nie tylko o częstym zmywaniu zmywaczem z zawartością acetonu. Znaczenie może mieć także nieodpowiednio dobrany pilnik lub zbyt głębokie wycinanie skórek.

Coraz większą popularnością cieszy się manicure hybrydowy. Wykonany profesjonalnie ma nie tylko ładny wygląd, ale także może chronić osłabioną płytkę paznokcia. Lakiery oraz lampy potrzebne do wykonania hybryd są jednak powszechnie dostępne i każda z nas może zrobić taki manicure samodzielnie w domu. Niestety wykonany niedokładnie i nieumiejętnie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Bardzo częstym błędem przy wykonywaniu manicure hybrydowego jest zbyt mocne spiłowanie płytki paznokcia bloczkiem polerskim. Ponadto częste używanie acetonu (stosowanego do ściągania hybryd) może powodować że płytki paznokcia staje się bardziej miękka, a w niektórych przypadkach może dojąć nawet oddzielenie się paznokcia od łożyska.

Kolejną przyczyną zniszczonych paznokci może być dieta. Uboga w witaminy i minerały (m. in. krzemu, cynku, wapnia, żelaza, witaminy B) wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale również kondycję cery, włosy oraz paznokci.

Jeśli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i stosowania odpowiedniej diety Twoje paznokcie nadal są osłabione i kruszą się, należy odwiedzić lekarza. Osłabione paznokcie mogą być bowiem przyczyną różnych chorób, np.: chorób skóry, niedoczynności tarczycy lub chorób układu krążenia.

Jak wzmocnić osłabione paznokcie?

Chcąc wzmocnić swoje paznokcie należy przede wszystkim wyrobić sobie nawyki w codziennej ich pielęgnacji:

  • kategorycznie unikamy metalowych pilników. Najbezpieczniejsze dla naszych paznokci są pilniki szklane i papierowe;
  • uważamy aby nie wycinać skórek zbyt głęboko. Najlepiej użyć preparatu do zmiękczania skórek, a następnie delikatnie odsunąć je drewnianym patyczkiem;
  • nie używamy zmywaczy zawierających aceton;
  • nawilżamy dłonie i paznokcie kremem.

Dodatkowo możemy zadbać o kondycję naszych paznokci z pomocą produktów, które mamy w naszej kuchni. Najpopularniejszymi są oliwa z oliwek i żelatyna. Regularnie przeprowadzane z ich dodatkiem zabiegi pomagają w regeneracji i wzmacniają paznokcie.

Warto również zadbać o codzienną dietę i zwrócić uwagę czy posiłki, które spożywamy zawierają porcję witamin i minerałów. Czasem sama dieta może być niewystarczająca i potrzebna jest suplementacja.