Nagrobki – o czym warto pamiętać w kwestii pochówku?

Nagrobki – o czym warto pamiętać w kwestii pochówku?

Jak mawia wielu ludzi, kontynuując myśl Franklina, w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. I dlatego też warto mieć na uwadze fakt, że w pewnym momencie przyjdzie nam się pożegnać ze światem. Przygotowanie się do tego, że umrzemy i zapewnienie sobie miejsca na cmentarzu czy wcześniejsze wykupienie nagrobka nie są szczególnie popularne w naszej kulturze. Raczej skupiamy się na życiu doczesnym, starając się jednocześnie odsunąć od siebie myśl, że szybciej lub później będziemy musieli odejść, jednocześnie zostawiając naszych bliskich. Nieco inaczej podchodzi się do tematu na przykład w krajach azjatyckich, gdzie wielorakość i pomysłowość pochówku bliskich jest ogromna. Już za życia wielu ludzi przygotowuje sobie strój, formę, w jakiej chce zostać pochowana.

Materiał na budowę pomnika – jakie kamienie są popularne, trwałe i przystępne cenowo?

Nie da się ukryć, że pochówki bliskich wymagają odpowiedniego nakładu finansowego ze strony bliskich, jeśli sama osoba zainteresowana nie zajmie się tą kwestią za życia. Kiedy przychodzi śmierć, wówczas bliscy, to znaczy rodzina, znajomi, a jeśli takich osób nie ma, to wówczas gmina, urządza pochówek, opłacając wszystko. Jednak jeśli pogrzeb organizuje rodzina, to jej przedstawiciele udają się do zakładu kamieniarskiego w celu zakupu odpowiedniego materiału, z którego powstanie nagrobek. Nagrobek, dzięki któremu grób przetrwa przez wiele lat. Jeśli rodzina wyrazi zgodę na kremację, wówczas zmarłego się kremuje, a prochy są wsypywane do urny. Kolejnym etapem jest pogrzeb na cmentarzu. W przypadku urny z prochami, nagrobki są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku klasycznych trumien, spuszczanych do ziemi i zakopywanych przez pracowników cmentarza.

Trwałe materiały na płyty nagrobne wytrzymają kilkanaście lat, czyli dobra jakość nagrobku za przystępną cenę

Na rynku znajdziemy szereg różnych materiałów, z których wykonywane są płyty nagrobne. Jedni decydują się na granit, inni z kolei wybierają marmur. Bardzo często są to ciemne kolory kamieni, dzięki czemu deszcze czy piasek brudzące pomnik nie są aż tak widoczne. Ważną kwestią dla bliskich jest także to, ile materiały na pomnik kosztują. Tanie nagrobki cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Najbardziej korzystne jest wpasowanie się i wybranie takiego materiału, który z jednej strony będzie wytrzymały i spokojnie wystarczy na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, z drugiej zaś strony nie jest on szczególnie drogi, dlatego rodzina może pozwolić sobie na taki zakup.

Jak ulżyć finansowo rodzinie i przyjaciołom, którzy będą dokonywali naszego pochówku?

Ze względów finansowych, wiele osób dokonujących pochówku bliskich stawia na wytrzymałość pomnika, a w dalszej kolejności na estetykę materiału płyty nagrobnej. Z racji tego, że koszty związane z pochówkiem, miejscem na cmentarzu, ewentualną stypą i wszystkimi opłatami wcale nie są najniższe, to warto rozważyć wcześniejsze zabezpieczenie tej kwestii, by później ulżyć nieco finansowo rodzinie i znajomym, którzy będą nas chować.