O czym pamiętać organizując chrzciny?

O czym pamiętać organizując chrzciny?

Chrzest dziecka jest pierwszym sakramentem jaki przyjmuje. W obchody zazwyczaj zaangażowani są nie tylko rodzice i chrzestni, ale także rodzina. Sakrament chrztu w polskiej tradycji połączony jest z późniejszą celebracją. Przyjęcie z okazji chrzcin stało się nieodłącznym elementem. Najczęściej gości zaprasza się na uroczysty obiad i powiązane z tym małe przyjęcie. O czym pamiętać organizując chrzciny?

Lista gości 

Organizując chrzciny należy najpierw przygotować listę gości. Jeśli zdecydujemy się na kameralne obchody, to chrzciny możemy urządzić w domu. Jest to bardzo intymne wydarzenie, które dla wielu osób jest bardziej przeżyciem duchowym niż powodem do zorganizowania przyjęcia. Natomiast nie ma też nic złego w chęci celebrowania przyjęcia pierwszego sakramentu w większym gronie. W takim przypadku warto zdecydować się na wynajem lokalu, np. sali z cateringiem lub restauracji. Dzięki temu będziemy mogli całkowicie skupić się na dziecku i swoich gościach. Z głowy odejdzie nam gotowanie, podawanie, obsługa gości i sprzątanie. 

Listę gości warto też przygotować pod dziecko. W końcu to jego dzień. Jeśli wiemy, że nasze maleństwo źle się czuje w hałasie i przy głośnych rozmowach, to warto zorganizować chrzciny kameralne. Organizując chrzciny nie można zapomnieć o zaproszeniach dla gości. Kartki należy rozesłać odpowiednio wcześniej, tak żeby każdy miał czas na odpowiedź. 

Dekoracje 

Dekoracje na Chrzest Święty także są ważnym elementem przygotowań chrzcin. Kolorem przewodnim jest biały, jednak dodatki mogą być bardziej zróżnicowane. Różnokolorowe drobiazgi dodadzą aranżacji odświętnego klimatu. Organizując przyjęcie w domu mamy więcej rzeczy do przygotowania. Oprócz gotowania, musimy samodzielnie wybrać wszystkie dekoracje. Na stół możesz postawić małe bukieciki ciętych kwiatów, obok lub na talerze ułożyć serwetki z religijnym motywem. Ciekawym pomysłem mogą być też balony w stonowanych kolorach, np. białym, błękitnym lub bladoróżowym. Dla upamiętnienia wydarzenia warto zaopatrzyć się w księgę gości. Każdy z uczestników będzie mógł coś napisać dla dziecka. Jak dorośnie będzie miało niepowtarzalną pamiątkę. 

Prezenty 

Chrzciny zazwyczaj wiążą się prezentami. Rodzice chrzestni najczęściej kupują złoty medalik, pierwszą Biblię, czasem nawet strój dziecka. Jednak co z innymi gośćmi, którzy również pytają się co mogą wręczyć. Warto przygotować listę prezentów. Na niej mogą się znaleźć rzeczy najbardziej przydatne dla niemowlaka. Dobrym pomysłem są prezenty zrzutkowe, gdzie budżet nie nadwyręży kieszeni jednego gościa. Można poprosić o fotelik do samochodu lub kocyk. Praktyczne prezenty zawsze są trafionym pomysłem.