Wyjazd w tropiki – o czym musisz pamiętać?

Wyjazd w tropiki – o czym musisz pamiętać?

Wakacje w tropikach to marzenie niejednego podróżnika. Odległe i egzotyczne krainy kuszą nas palmami, turkusowym kolorem wody i odmienną od naszej kulturą. Wakacje w tropikach brzmią zarówno luksusowo jak i tajemniczo. To czy spędzisz ten czas w hotelu na relaksie, czy poznając lokalne tradycje i obyczaje zależy tylko od ciebie. Jednak w obu przypadkach musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jakich? 

Wyjazd w tropiki: ubezpieczenie

Podstawową rzeczą jaką trzeba załatwić organizując wyjazd w tropiki to ubezpieczenie. Zarówno bagażu, jak i od kradzieży i zdrowotne. Jadąc w odległe miejsca na własną rękę jesteśmy zdani tylko na siebie. Ubezpieczenie jest gwarantem pomocy. Niestety nie możemy zakładać, że na wyjeździe nic się nam nie stanie. Na ubezpieczeniu nie warto oszczędzać, lepiej dmuchać na zimne. W razie wypadku mamy zagwarantowaną pomoc, za którą nie zapłacimy horrendalnych sum, ponieważ zostaną one pokryte przez nasze ubezpieczenie. Zdarza się też, że bagaż zostaje zagubiony przez linie lotnicze. Od takich przypadków również warto wykupić ubezpieczenie. 

Wyjazd w tropiki: zaszczep się

Tropikalne destynacje, to także ryzyko poważnych chorób, które u nas nie występują. Dlatego bardzo ważne przed wyjazdem w tropiki jest zaszczepienie się. Szczepienia wykonuje się od 4 do 6 tygodni przed wyjazdem, tak aby zaczęły one działać. W podróż warto zabrać także leki, szczególnie na biegunkę, o którą naprawdę bardzo łatwo. Inna flora bakteryjna nie sprzyja żołądkowi, stąd bardzo łatwo o rozstroje. Żeby zminimalizować skutki weź odpowiednie leki oraz elektrolity, które pomogą ci się nawodnić. W podróżnej apteczce muszą się znaleźć także silne środki na komary i inne owady, takie Mugga. Tropikalne komary bardzo często są nosicielami malarii lub dengi. Preparaty na komary pomogą ci ochronić się przed ugryzieniami. 

Wyjazd w tropiki: finanse

Organizując wyjazd w tropiki koniecznie zorientuj się jaka waluta obowiązuje w danym miejscu. Zobacz, czy bardziej opłacają się płatności kartą czy gotówką. Często okazuje się, że najlepszy kurs jest w docelowym miejscu podróży. Jednak nie zabieraj ze sobą polskich złotych, których pewnie nie będzie w lokalnym kantorze. Wybierz za to łatwo wymienialną walutę taką jak dolar, czy euro. Jeśli zdecydujesz się na kartę, to upewnij się, że twoja jest w danym kraju akceptowana oraz czy płatności bezgotówkowe są bezpieczne. Szczególnie korzystanie z bankomatu. Jeśli twoja karta nie jest obsługiwana możesz założyć kartę Revolut lub konto walutowe.