Czym zajmuje się dietetyk i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Czym zajmuje się dietetyk i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Bardzo często krąży błędne przekonanie, że z usług dietetyka należy skorzystać tylko przy odchudzaniu. Nie ma nic bardziej mylnego. Dietetyk, mimo że nie jest lekarzem, to posiada bardzo dużą wiedzę z zakresu żywienia i zdrowia człowieka. Możemy wyróżnić trzy rodzaje dietetyków: sportowy, kliniczny i psychodietetyk. Każdy z nich specjalizuje się w swojej dziedzinie. Zdrowie jest ściśle powiązane z tym co jemy. Stąd też bardzo ważny staje się zawód i kompetencje dietetyków. Zobacz czym zajmuje się dietetyk.

Analiza sposobu odżywiania

Możemy sobie nie zdawać sprawy z tego jak duży wpływ na nasze zdrowie ma to co jemy. Jednak dietetyk https://przyprawiona.com/ tę wiedzę już ma. I jest ją w stanie nam przekazać. Jednym z zadań dietetyka jest analiza naszego dotychczasowego trybu żywieniowego. Możemy chcieć zmienić swoje nawyki, zobaczyć co robimy nie tak lub potwierdzić, co robimy dobrze. Analiza nawyków żywieniowych jest etapem wyjściowym do dalszej współpracy. Dzięki temu nie musimy wywracać całego jadłospisu do góry nogami. Wystarczy, że zaczniemy od drobnych zmian, które zasugeruje nam dietetyk. Jest też on w stanie zweryfikować naszą wiedzę i wytłumaczyć, gdzie popełniliśmy żywieniowy błąd. Na tym etapie dokonuje się także pomiaru masy ciała: ile procent mamy tłuszczu, a ile mięśni. 

Dostosowanie diety do trybu życia 

Dobry dietetyk podchodzi do każdego klienta indywidualnie i holistycznie. Nowa dieta musi być dostosowana do trybu życia. Inaczej bardzo ciężko będzie ją wprowadzić. Tutaj dietetyk ustala jadłospis w zależności od twojego trybu pracy, ilości ruchu, czasu na gotowanie, alergii i nietolerancji oraz tego co lubisz. W końcu dieta ma być smaczna i sprawiać przyjemność, a nie opierać się na samych wyrzeczeniach. Można powiedzieć, że na tym etapie dietetyk ustala instrukcję obsługi twojego odżywiania. 

Problemy zdrowotne a dietetyka 

Wizyta u dietetyka wiąże się nie tylko ze zmianą diety, ale także z całościowym podejściem do problemu. Otyłość, nadwaga i wiele innych schorzeń osadzonych jest nie tylko w uwarunkowaniach fizycznych, ale także w psychice. Wizyta u psychodietetyka ma na celu rozwiązanie naszych problemów emocjonalnych, które nierzadko są przyczyną problemów żywieniowych. Dietetyk jest w stanie pomóc nam opracować metody leczenia zaburzeń żywieniowych. Jak więc widzisz, dietetyk nie tylko zajmuje się odchudzaniem w najprostszym tego słowa znaczeniu. Ale jednocześnie analizuje nasze dotychczasowe nawyki i pomaga rozwiązać żywieniowe problemy.