Jabłka i skórki z jabłek wykorzystaj do ostatniego kawałka !

Jabłka i skórki z jabłek wykorzystaj do ostatniego kawałka !

Jabłko to typowo polski owoc, gdyż w Polsce jest wiele sadów owocowych, gdzie rosną jabłka. Owoce te są znane w naszym kraju od bardzo dawna i chętnie spożywane. Jabłka, to także cenione owoce za granicą, gdyż posiadają różny smak i konsystencję i łatwo wybrać odpowiednie dla siebie owoce.
Największym producentem jabłek na świecie są Chiny (39,2) i daleko za nimi Stany Zjednoczone (4,65), Polska (4,0), Turcja (3,63) i inne kraje.
Jabłko swój początek wzięło w raju, gdzie rosło dużo drzew owocowych i między innymi drzewo zakazane, z którego jabłko zjadła Ewa z Adamem sprowadzając tym na ludzkość choroby, nieszczęścia, trud i śmierć.

O jabłku ogólnie

Jabłka są owcami, które można spożywać bezpośrednio z drzewa zaraz po umyciu i wtedy są najbardziej wartościowe. Lecz można je poddawać także obróbce cieplnej i piec, smażyć, gotować.
Jabłka spożywane na surowo nie są kaloryczne, gdyż w jednym średniej wielkości jabłku mieści się tylko około 35 kalorii. Poza tym jabłko, to wymiatacz żołądka i nie pozwala przytyć. Dlatego miedzy innymi tak często po nie sięgamy. Lecz nie tylko dlatego, bo jabłka, to również skarbnica smaków od bardzo słodkiego, poprzez słodko-kwaśny, aż do kwaśnego.
Jabłka posiadają różne kolory od bardzo jasnych poprzez żółte, pomarańczowe, czerwone, bordowe, jasnozielone, ciemnozielone, jak również takie, gdzie jedno jabłko posiada kilka kolorów. Konsystencja jabłek też jest zróżnicowana, bo są jabłka twarde i soczyste, jak i jabłka kruche i mało soczyste. Wszystko zależy od odmiany jabłek, a tych jest dużo.
Poza tym jabłko jest takim owocem, które niemalże w całości można wykorzystać, pozostawiając tylko komorę nasienną i ogonek. Jabłko, gdy nie jest robaczywe lub zgniłe, to nawet, gdy jest pomarszczone nadaje się do jedzenia. Co prawda, że wtedy mniej apetyczna jest jego skórka, lecz nadal w całości nadaje się do konsumpcji.
Wszystkie jabłka, to skarbnica błonnika roślinnego polepszającego metabolizm, jak również skarbnica witamin A, C, B1, B2, B3, B5, B6, B9 oraz skarbnica minerałów.

Przetwory z jabłek i ze skórek

– Ze słodkich i słodko-kwaśnych jabłek pochodzi sok jabłkowy, który można spożywać bezpośrednio po wyciśnięciu.
– Kompot z jabłek świeżych i jabłek suszonych, to dla wielu osób jeden z najbardziej ulubionych kompotów, do których dodawany jest cynamon lub wanilia.
– Syrop jabłkowy służący jako słodzik, to także produkt jabłkowy.
– Natomiast z kwaśnych jabłek powstaje sfermentowany sok zwany octem jabłkowym.
– Taki sfermentowany sok można także destylować na alkohol jabłkowy zwany winiakiem.
– Z jabłek powstają też napary, herbatki jabłkowe, które z dodatkiem miodu smakują wybornie i są zdrowe zwłaszcza w porze zimowej, bo rozgrzewają, a w porze letniej dostarczają energii.
– Lecz kompoty i herbatki można sporządzać także ze skórek obranych jabłek po dokładnym ich opłukaniu.
– Natomiast galaretka z jabłek sprawdzi się jak najlepszy deser wystarczy tylko dodać cukier i wodę.
– Jabłka, to nieodzowny składnik ciasta zwanego szarlotką.
– Jak również jeden z ważnych składników podczas pieczenia kaczki.
– Jabłka smażone wspaniale skomponują się też z naleśnikami, czy z ryżem.
– Dżem jabłkowy, to bardzo apetycznie wyglądający i wspaniale smakujący produkt, a na dodatek zdrowy dla każdego.
– Miękisz jabłek, jak i skórki mogą być też produktem na koktajle, czy na słodkie chipsy.
– Skórki z jabłek można wykorzystać również do sporządzenia maseczki na twarz.
– Jak również użyć wywaru ze skórek do czyszczenia różnych powierzchni.