Prawidłowe przechowywanie i prażenie orzechów

Prawidłowe przechowywanie i prażenie orzechów

Wybór orzechów do zakupu. Najlepszym sposobem na zakup orzechów, które są łuskane, są pojemniki próżniowe. Zawsze szukaj daty przydatności do spożycia. Jeśli same orzechy są widoczne, powinny być jednakowej wielkości i wolne od uszkodzeń. Jeśli wybierasz orzechy, które wciąż znajdują się w ich skorupach, wybierz te, które mają skorupy wolne od pęknięć lub małych otworów. Z reguły surowe całe orzechy powinny wydawać się cięższe niż wyglądają.
– Wstrząśnij orzechami, które są jeszcze w skorupce. Unikaj grzechotających orzechów, ponieważ oznacza to, że prawdopodobnie nie są już świeże.
– Orzechy, w tym orzechy włoskie, orzechy pekan i orzechy laskowe mają charakter sezonowy i będą świeże późną jesienią lub wczesną zimą.
– Kupując orzechy luzem, upewnij się, że są świeże i twarde w dotyku. Należy unikać wiotkich, gumowatych, stęchłych lub zjełczałych orzechów. Niestety, orzechy luzem dość szybko tracą świeżość.
– Możesz kupić orzechy łuskane. Jest to głównie kwestia wygody, chociaż orzechy, które są jeszcze w skorupce, będą dłużej przechowywać, szczególnie w temperaturze pokojowej.
Przechowuj orzechy w lodówce. Jakość odżywcza większości orzechów zostanie zachowana przez kilka miesięcy w temperaturze pokojowej. Jednak zarówno smak, jak i wartość odżywcza utrzymają się dłużej w orzechach przechowywanych w niższej temperaturze. Użyj hermetycznego pojemnika do przechowywania orzechów w lodówce, a będą one świeże rok lub dłużej.
– Idealnie byłoby ustawić lodówkę na 4 stopnie C. Orzechy wytrzymają nawet dłużej – do dwóch lat – w zamrażarce ustawionej na -18 stopni C.
– Orzech, który nie jest już świeży, zacznie smakować inaczej. Chociaż jedzenie orzechów, które zaczynają smakować inaczej, nie jest niebezpieczne, dla wielu osób smak ten jest niepożądany.

Pieczone orzechy w domu. Jeśli wolisz smak prażonych orzechów, ale chcesz zmaksymalizować ich wartość odżywczą, sam praż orzechy. Umożliwi to zastosowanie niższych temperatur prażenia i zminimalizowanie zmniejszenia wartości odżywczej orzechów. Ułóż pojedynczą warstwę orzechów na niesmarowanej blasze ze stali nierdzewnej. Piecz w piekarniku przez dziesięć do dwudziestu minut.
– Ogólnie rzecz biorąc, im krótszy czas prażenia, tym lepiej. Sprawdź orzechy i okresowo potrząśnij patelnią, aby zapewnić równomierne pieczenie.
– Nie praż dużej ilości orzechów na raz do przechowywania. Wartość odżywcza i smak prażonych orzechów ulegną degradacji szybciej niż orzechy przechowywane na surowo. W związku z tym piecz w ciągu kilku tygodni tylko tyle, ile chcesz zjeść.