Śladem historii przez Przeworsk – z wizytą u Bernardynów

Śladem historii przez Przeworsk – z wizytą u Bernardynów

Zespół gotyckiego obronnego klasztoru Bernardynów jest jednym z ciekawszych zabytków, jakimi może nas oczarować Przeworsk. To miejsce dla każdego miłośnika historii będzie ciekawym punktem w programie wycieczki, a czas spędzony w tym miejscu z pewnością nie będzie czasem straconym. Na czym polega wyjątkowość tego zabytku sakralnego? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególna uwagę podczas jego zwiedzania?

Z kart historii – zespół klasztorny bernardynów i jego dzieje
Kościół, który powstał w latach 60. XV wieku z fundacji Rafała Jakuba Tarnowskiego, powstał we wschodniej części Przeworska, przy trakcie nazywanym lwowskim. O tym, jak ważną rolę zgromadzenie to pełniło w dziejach miasta, świadczyć może m. in. fakt, iż w 1577 roku w klasztorze tym gościł sam król Stefan Batory. Do dziś zabytek ten jest nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki średniowiecznej, i choć w jego wnętrzu nie brak dzieł sztuki barokowej, zwiedzenie klasztornego kościoła może się dla każdego z nas stać wspaniałą lekcją historii.

Na co warto zwrócić uwagę w tym miejscu?
Podczas zwiedzania kościoła, warto zwrócić uwagę na jego fasadę frontową. Zwieńczona jest szczytem schodkowo-sterczynowym, dzięki czemu robi ogromne wrażenie na zaglądających tu turystach i wiernych. Trójboczne zamknięcie prezbiterium zwieńczone późnorenesansowym szczytem oraz młodsze nawy, wieża oraz boczna kaplica św. Antoniego, w której dawniej znajdował się Obraz Matki Bożej Pocieszenia (w 1962 roku przeniesiony do ołtarza głównego) – oto najważniejsze elementy kościelnej bryły. Wśród dzieł sztuki, widocznych w murach tej świątyni, wyróżnia się ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Boskiej – Przeworskiej Pocieszycielki, który skutecznie przyciąga do tej świątyni wiernych nie tylko z Przeworska, ale i z najbliższej okolicy. Warto tu również zwrócić uwagę na ołtarze boczne, poświęcone Chrystusowi Ukrzyżowanemu oraz Świętemu Franciszkowi. Ciekawie prezentuje się też ołtarz Krzyża Świętego, w którym znajdują się szczątki św. Klemensa, sprowadzone do Przeworska w 1951 roku z odległego Konstantynopola. W czasie zwiedzania świątyni warto też zwrócić uwagę na ołtarz św. Jana Kapistrana, założyciela pierwszego klasztoru obserwanckiego na ziemiach polskich. W pozostałych ołtarzach można ujrzeć m. in. św. Jana z Dukli, św. Józefa, św. Floriana oraz św. Annę Samotrzeć.

Zespół klasztorny bernardynów w Przeworsku to cenny zabytek sztuki sakralnej, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Kto w czasie wycieczki po tej części Podkarpacia zajrzy na jego teren, ten z pewnością nie będzie żałować spędzonego tutaj czasu.