Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Najbardziej popularny pszczeli produkt to oczywiście miód. Jednak nie zawsze jest on zgodny ze standardami i często zostaje wymieszany z wodą oraz cukrem, dzięki czemu traci cenne właściwości. Właśnie z tego względu wiedza, w jaki sposób sprawdza się miód, jest szczególnie istotna.

Co znajduje się w prawdziwym miodzie?

Pszczeli produkt bez żadnych dodatków, które wpływają na jego konsystencję i właściwości zawiera kwasy organiczne, węglowodany, olejki eteryczne, białka, wybrane witaminy, w tym: A, B1, B2, B6, B12 oraz C. Nie można pominąć kwasu foliowego i związków foliowych. Każda z wymienionych substancji czy witamin działa bardzo dobrze na organizm człowieka, pod warunkiem, że miód jest prawdziwy.

Znawca miodu przy pomocy smaku jest w stanie odczytać, kiedy powstał, jak go przechowywano oraz jakich kwiatów użyto do produkcji. Pierwsze wrażenie po zjedzeniu miodu to inwazja słodkości, jednak wraz z upływem czasu można wyodrębnić coraz więcej składników. Dobrej jakości pszczeli produkt delikatnie piecze w ustach, a w gardle można zauważyć uczucie drapania. Jeśli te cechy nie występują to mamy do czynienia ze sztucznym produktem, w którym znajduje się bezwartościowy cukier oraz woda.

Jak testować pszczeli produkt?

Pierwszym i jednocześnie bardzo dobrym sposobem na skontrolowanie miodu jest test ściekania. Zacznij od nałożenia miodu na łyżeczkę, a następnie przechyl ją. W przypadku kiedy miód ścieka równomiernie, a na talerzyku zaczyna kształtować się stożek, to oznaka, że produkt jest naturalny. Dla porównania sztuczna odmiana rozleje się na talerzu, a konsystencja będzie jednolita.

Pszczeli produkt musi też przejść test rozpuszczania. Dobrej jakości miód po rozpuszczeniu w zimnej wodzie przyczyni się do powstania smug i nierówności na szklance. Z kolei sztuczny miód rozpuści się równomiernie i bardzo szybko.

Jeśli miód jest prawdziwy, w 1 litrowym słoiku będzie znajdowało się 1,4 kg miodu.

Na szczególną uwagę zasługuje krystalizacja. To jeszcze jeden sprawdzian, czy pszczeli produkt jest naturalny. Maksymalny czas przechowywania miodu wynosi rok, ale już po upływie kilku miesięcy konsystencja powinna zacząć się zmieniać. Jeśli miód pozostanie płynny to oznaka, że znajdują się w nim dodatkowe substancje. Warto pamiętać, że pojawienie się kryształków pod żadnym względem nie wpływa na właściwości miodu oraz jego cenne składniki.

Mimo iż na rynku dostępnych jest coraz więcej podróbek, przy pomocy sprawdzonych sposobów można szybko określić, czy wybrany pszczeli produkt jest dobrej jakości, czy też nie nadaje się do spożywania.