Czym kierować się przy wyborze wózka toaletowego?

Czym kierować się przy wyborze wózka toaletowego?

Samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych to jedna z podstawowych umiejętności, które dają nam poczucie samostanowienia i intymności. Im jesteśmy starsi i bardziej schorowani tym trudniej nam poradzić sobie z czynnościami toaletowymi. Podpowiadamy co wziąć pod uwagę wybierając wózek toaletowy.

Dla kogo jest wózek toaletowy?

Wózek toaletowy to sprzęt umożliwiający osobom, które z różnych względów nie są w stanie dostać się i skorzystać z tradycyjnej toalety. To rozwiązanie, z którego mogą korzystać osoby z ograniczeniami ruchowymi, które najczęściej przebywają na innym poziomie domu niż toaleta, a pokonanie schodów jest dla nich dużym problemem. Kolejnym wskazaniem, może być np. zwiększone ryzyko upadku, które z oczywistych powodów wzrośnie w ciemnościach. W takiej sytuacji warto, osobie potrzebującej postawić taki sprzęt w pokoju, gdzie śpi. Ostatnim z najczęstszych powodów, dla których osoby schorowane decydują się na korzystanie z toalety w wózku jest nietrzymanie moczu lub stolca, które w skrajnych przypadkach może sprawiać, że osoba , która poczuje potrzebę fizjologiczną, z powodu choroby zwyczajnie nie zdąży do toalety.

Wózek toaletowy – zalety

Toalety przenośne dla osób niepełnosprawnych najczęściej przyjmują formę krzesła lub wózka. Dostępne są też wersje, które łatwo przetransformować z jednej wersji w drugą, za pomocą doczepianych kółek. Zarówno krzesło, jak i wózek mają swoje zalety. Oba sprzęty umożliwiają załatwienie potrzeb fizjologicznych tam, gdzie osoba z potrzebą akurat się znajduję. Sam sprzęt wygląda podobnie jak wózek, w siedzisku którego znajduje się otwór na miskę i nakładka, którą można wszystko przykryć. Dzięki kółkom wózek łatwo przewieźć z miejsca na miejsce, a może to zrobić nawet osoba niepełnosprawna, która z tego wózka korzysta, tak by zamiast przenoszenie miski, móc przewieźć ją w odpowiednie miejsce.

Różne wersje toalet w wózku

Wózek toaletowy może przyjmować różne formy, choć idea każdej z nich jest taka sama. Są modele, które wyglądem do złudzenia przypominają tradycyjny wózek inwalidzki, z tą różnicą, że pod siedziskiem jest miska na ekskrementy. Drugą opcją są modele mniej komfortowe, ale za to łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Siedzisko wyglądem przypomina normalną wersję toalety z deską, z tym że zamiast ustępu jest miska.