Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w zimie

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w zimie

Badania wykazały, że zimą występuje więcej urazów, którym można zapobiec niż w jakimkolwiek innym sezonie. Wynika to w dużej mierze z warunków pogodowych, z jakimi mamy do czynienia podczas chłodniejszych miesięcy. A ponieważ spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, zima zwiększa również ryzyko wypadków w domu, w tym pożarów i upadków. Dodatkowo w sezonie zimowym odbywa się wiele świątecznych okazji i spotkań. Wydarzenia te niestety stwarzają okazję do niebezpiecznych zachowań, takich jak picie i prowadzenie pojazdu. Biorąc pod uwagę znacznie większe ryzyko dla naszego bezpieczeństwa osobistego i innych osób wokół nas, ważne jest, aby być świadomym i ostrożnym. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w zimie:

1. Sprawdź swój pojazd
Każdego roku dochodzi do wielu obrażeń spowodowanych wypadkami samochodowymi związanymi z pogodą. Upewnij się, że Twój pojazd jest wystarczająco bezpieczny do jazdy w warunkach zimowych. W dużej mierze oznacza to posiadanie odpowiednich opon do lokalnych warunków pogodowych. Na wielu obszarach, zwłaszcza na wzniesieniach i na przełęczach, jazda bez odpowiednich opon zimowych jest nielegalna. Upewnij się, że wiesz, jak obsługiwać pojazd, jeśli wpadnie w poślizg, aby nie stracić kontroli i nie narazić siebie i innych na ryzyko. Inną prostą, ale często pomijaną koniecznością w pojeździe jest zapewnienie wystarczającej ilości płynu do spryskiwaczy. Ponieważ na drogach gromadzi się więcej soli i brudu, ważne jest, aby mieć czystą przednią szybę, aby zapewnić maksymalną widoczność, aby zachować bezpieczeństwo w zimowych warunkach.

2. Zaplanuj bezpieczną jazdę do domu
W miesiącach zimowych odbywa się wiele imprez i imprez świątecznych, a to pozostawia wiele okazji do spożywania alkoholu. Zawsze planuj bezpieczną jazdę do domu, zanim wyjdziesz z domu. Zamów taksówkę z wyprzedzeniem, aby odebrać Cię w wyznaczonym czasie i miejscu. Zachęcaj innych, którzy uczestniczą w przyjęciach bożonarodzeniowych i spotkaniach służbowych, aby robili to samo.

3. Bezpiecznie zawieś dekoracje świąteczne
Przy wyjmowaniu, wieszaniu i odkładaniu dekoracji świątecznych należy korzystać z drabiny lub stołka w odpowiednim stanie technicznym, aby ostrożnie obchodzić się z pudełkami i dekoracjami przechowywanymi na wysokości. W przypadku samych świateł świątecznych należy je odłączać co noc i pozostawić włączone tylko na kilka godzin. O ile nie są to światła LED, żarówki mogą się bardzo rozgrzać i spowodować zapalenie się przedmiotów wokół nich.

4. Całkowicie zgaś wszystkie płomienie
Jeśli masz kominek elektryczny, wyłącz go na noc. W przypadku tradycyjnych kominków ważne jest, aby przed pójściem spać całkowicie ugasić ogień. Nie wychodź też z domu z palącym się kominkiem. Świece zapalane w nocy należy również całkowicie zgasić przed snem.

5. Ostrożnie używaj urządzeń grzewczych
Uwielbiamy nasze urządzenia, które zapewniają nam ciepło w chłodne zimowe dni. Jednak grzejniki, koce elektryczne i poduszki grzewcze mogą spowodować poważne pożary w domu, jeśli nie są konserwowane i nie są bezpiecznie używane. Aby zmniejszyć ryzyko pożaru domu, używaj tych urządzeń tylko przed snem i odłączaj je przed pójściem spać.

6. Zainstaluj czujniki tlenku węgla i dymu
Niestety większość pożarów domów występuje zimą. Dlatego podjęcie środków ostrożności podczas instalacji i testowania czujek dymu jest ważnym środkiem bezpieczeństwa. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla również wzrasta wraz z dodatkowym czasem przebywania w pomieszczeniu, dlatego upewnij się, że masz również sprawny czujnik tlenku węgla.

7. Użyj poręczy dla stabilności
Zimna i deszczowa pogoda może spowodować, że klatki schodowe będą bardzo śliskie i niebezpieczne. Aby zapobiec poważnym upadkom, które mogą spowodować poważne obrażenia, korzystaj z poręczy i nie wbiegaj po schodach. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, którzy mogą mieć problemy z równowagą i mogą doznać poważnych obrażeń w wyniku upadku. Możesz także dać dobry przykład dzieciom, zawsze używając poręczy.

8. Solne podjazdy i zewnętrzne klatki schodowe
Innym sposobem zapobiegania poważnym obrażeniom spowodowanym upadkiem jest posypywanie chodnika podjazdowego i schodów prowadzących do domu. Ponownie stosuj sól tak często, jak to konieczne, aby chronić siebie i swoją rodzinę przed poślizgnięciami i upadkami. Chociaż większość centrów handlowych i centrów handlowych podejmuje odpowiednie środki ostrożności, należy zachować ostrożność podczas przechodzenia przez parkingi, ponieważ nie zawsze są one całkowicie zasolone.

Przestrzeganie tych podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na zimę zapewni Tobie i Twojej rodzinie bezpieczne i szczęśliwe korzystanie z wakacji i czekanie na nadchodzące słoneczne wiosenne dni.