11 kroków do cery idealnej

11 kroków do cery idealnej

Nieskazitelna i promienna cera to marzenie każdej z nas. Jednak przy nieustannie pojawiających się na półkach drogerii nowych produktach oraz niekończących się internetowych poradach, nie jest łatwo ustalić jaki rodzaj pielęgnacji będzie dla nas odpowiedni. Znamy podstawy – nawilżanie, sen, oczyszczanie – ale czy to wystarczy aby cera była piękna i zdrowa? Okazuje się, że musimy zastosować się także do kilku innych zasad.

1. Oczyszczaj twarz kosmetykiem przeznaczonym dla Twojego rodzaju cery

W przypadku cery tłustej, ze skłonnością do trądziku, używaj żelu salicylowego lub kosmetyku z dodatkiem nadtlenku benzoilu. Jeśli masz cerę suchą lub dojrzałą najlepiej sprawdzi się środek glikolowy lub mleczny, który nawilży skórę. Do cery z przebarwieniami użyj kosmetyk rozjaśniający (np. z alfa-hydroksykwasem).

2. Nie używaj zbyt wielu kosmetyków.

Zbyt wiele warstw różnych kosmetyków nakładanych jednocześnie nie tylko nie poprawi stanu Twojej cery, ale może wręcz go pogorszyć (zatykając pory i powodując wypryski).

3. Nawilżaj rano i wieczorem.

Najlepszą porą na nawilżanie skóry jest moment pomiędzy oczyszczeniem, a położeniem się spać. Unikaj kremów o silnym zapachu i używaj kremu wystarczająco delikatnego do codziennego użytku, który nie spowoduje podrażnień.

4. Unikaj dotykania twarzy.

Częste dotykanie twarzy prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii. Może spowodować to wypryski, powstanie blizn, zmarszczek, a nawet rozwój wirusów (np. grypy).

5. Nawilżaj na zewnątrz i od środka.

Powszechnie wiadomo jak ważną funkcję w naszym organizmie pełni woda. Jej brak powoduje, że Twoja skóra traci blask i wiotczeje. Dlatego oprócz stosowania kremów nawilżających, pamiętaj także o częstym piciu wody (ok. 2 l dziennie).

6. Unikaj bezpośredniego narażenia na ciepłe powietrze.

Nie tylko bezpośrednia ekspozycja na słońce może powodować uszkodzenia skóry. Również przebywanie zbyt blisko grzejnika lub kominka może spowodować rozpad kolagenu i wywołać stan zapalny.

7. Pamiętaj o złuszczaniu.

Każdego dnia obumiera około 50 milionów komórek skóry. Bez drobnej pomocy z Twojej strony sprawiają, że skóra nie wygląda dobrze. Aby temu zapobiec pamiętaj o peelingu przynajmniej dwa razy w tygodniu. Stosuj produkt o neutralnym pH, aby nie wysychał podczas złuszczania.

8. Dostarczaj swojej skórze witaminy.

Zbilansowana dieta jest ważna, ale możesz dostarczyć porcję witamin swojej cerze również w inny sposób. Używaj kremy lub sera zawierające składniki odżywiające skórę (np. z witaminą C).

9. Odpowiednio się odżywiaj.

Do ochrony naturalnej bariery zatrzymującej wodę w Twojej skórze niezbędny jest kwas tłuszczowy omega-3. Dlatego staraj się jeść produkty bogate w te właśnie kwasy. Nasiona lnu dodane do sałatki, czy garść orzechów włoskich natychmiast zwiększą ich poziom. Pamiętaj aby stosować dietę ubogą w produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

10. Czyść regularnie swoje pędzle do makijażu.

Aby zminimalizować ryzyko zatkania porów i infekcji raz w tygodniu umyj swój pędzel do podkładu. Czyszczenie pędzli używanych do okolic oczu zalecane jest raz na dwa tygodnie, a w przypadku innych pędzli wystarczy raz w miesiącu. Do czyszczenia pędzli używaj delikatnego szamponu do włosów.

11. Używaj ochrony przeciwsłonecznej codziennie.

Powszechne jest błędne przekonanie, że krem z filtrami UV należy stosować tylko w lecie. Prawda jest jednak taka, że promienie UV docierają do nas nawet w deszczowy dzień i przyspieszają proces starzenia się skóry. Dlatego pamiętaj o nakładaniu kremu z ochroną przeciwsłoneczną codziennie.