Kiedy siać trawę?

Kiedy siać trawę?

Każdy, kto ma ogród, marzy o idealnym trawniku. Na rynku można dostać atrakcyjne trawniki z rolki, ale nic nie zastąpi prawdziwej, samodzielnie zasianej trawy. Kiedy jest idealny moment, by zasiać trawę samodzielnie?

Trawę można sadzić przez cały okres wegetacyjny, który przypada na okres między wiosną a jesienią. By osiągnąć najlepsze rezultaty, warto zdecydować się na to, by zrobić to wiosną. Najlepszy okres na zakładanie trawnika to koniec kwietnia lub ewentualnie początek maja. Wtedy bowiem podłoże będzie odpowiednio wilgotne. Sianie to jednak nie jest pierwsza rzecz, którą należy zrobić. Wcześniej należy odpowiednio przygotować podłoże.

Jak przygotować podłożę pod sianie trawy?

Pierwsze czynności przygotowujące ogród na zasianie trawy warto wykonywać dużo wcześniej, na przykład w marcu. Można także pierwszy raz wykonać je jesienią, a potem powtórzyć w marcu. Najpierw podłoże powinno zostać oczyszczone ze wszelkich zbędnych rzeczy – kamyczków, resztek roślin, różnych odpadów i innych zbędnych rzeczy. Następny etap to przekopanie ziemi. Powinna być przekopana na głębokości mniej więcej 20 cm. W tym czasie warto także usunąć korzenie, które mogą znajdować się w ziemi. Przekopywać ziemię możemy zarówno przy pomocy glebogryzarki, ale nada się do tego także szpadel.

Nawożenie ziemi

Gdy gleba zostanie oczyszczona, warto ją także odpowiednio nawieźć. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto wykonać pomiary gleby kwasomierzem. To pozwoli nam określić czy ziemia ma odczyn obojętny, czy jest kwaśna. W pierwszym przypadku możemy nawozić ją na przykład kompostem. W przypadku kwaśnej gleby, czyli takiej, która ma pH w okolicy 6, należy zrezygnować z nawozu i wykonać wapniowanie. Gdy pH gleby jest bardzo wysokie, wyrównać je można za pomocą specjalnych preparatów zakwaszających.

Jeśli podłoże, na którym planujemy mieć nasz trawnik, jest gliniaste, możemy dodać do niego piasek. Podobnie można zrobić z glebą, która jest bardzo piaszczysta. Wystarczy wtedy dodać do niej żyzną ziemię. Niezależnie od wykonanych czynności, ziemia musi zostać wyrównana i zwałowana.

Ostatnie zabiegi przed sianiem

Tuż przed posadzeniem trawy ziemię należy ponownie oczyścić z chwastów i kamieni. To także dobry moment, by jeszcze raz ją spulchnić. Bardzo istotne jest także rozbicie wszystkich grudek ziemi, a także utwardzenie całej powierzchni.

Idealny trawnik wymaga dużo pracy, która zaczyna się jeszcze przed jego posadzeniem. Warto jednak poświecić chwilę, by wszystko było dobrze przygotowane, a będziemy mogli cieszyć się idealnym trawnikiem, który jest niczym dywan.