Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Sucha skóra jest najbardziej podatna na zmarszczki, a przesuszony naskórek jest szorstki i bardzo szybko się podrażnia. Ponadto sucha skóra ma skłonności do odwodnienia, co powoduje zniknięcie ochronnego płaszcza lipidowego. Cera jest wtedy szczególnie narażona na słońce latem oraz niskie temperatury zimą. 

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Bardzo często okazuje się to jedynie efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, a nie naturalną cechą. Do takich czynników możemy zaliczyć używanie kosmetyków, które bazują na alkoholu oraz stosowanie gruboziarnistych peelingów, które przez złuszczanie naskórka pozbawiają naszą skórę warstwy ochronnej.  Drugą możliwością jest rygorystyczna dieta, która również może wpływać na cerę. Taką może stanowić np. uboga w tłuszcze i minerały. Warto zadbać, aby dieta była bogata we wszelkie potrzebne witaminy, a są to wit. A, wit. D, wit. E, wit. K oraz oczywiście witamina C.

Pielęgnacja suchej skóry

Jeśli chodzi o wybór kosmetyków – powinno się wybierać przede wszystkim te silnie nawilżające (dexeryl). Uzupełniają one lipidy naskórka, które wytwarzając warstwę okluzyjną utrzymują odpowiednie nawilżenie. Drugim kryterium odpowiedniego kosmetyku do skóry suchej jest bogaty skład – powinny się w nim znaleźć witaminy A i E oraz gliceryna, olej arganowy, nagietek, pantenol.

Maseczka nawilżająca

Maseczka nawilżająca dostarczy do naszej cery wszelkich niezbędnych wartości odżywczych, a jej działanie jest silniejsze niż typowych kremów nawilżających. Spowodują one lepsze nawodnienie naskórka wzmacniając jego warstwę ochronną.

Jakich kosmetyków unikać?

Przede wszystkim na bok należy odstawić wszelkie preparaty zawierające alkohol – dla skóry suchej jest on szczególnie niebezpieczny powodując jej silne wysuszenie.  Drugim rodzajem kosmetyków, które jedynie pogarszają kondycję suchej skóry są peelingi gruboziarniste. Zdzierają one warstwę naskórka, co powoduje silne podrażnienia oraz znacznie pogarsza nawodnienie. Warto przestawić się na peelingi nie zawierające ziarenek.