Radzenie sobie z nerwicą

Radzenie sobie z nerwicą

Okres wakacyjny powinien być kojarzony z przyjemnością, piękną pogodą i relaksem. Jednak nie zawsze tak jest, kiedy Twoja znajoma o imieniu Nerwica odzywa się przy tej okazji. Daje o sobie znać intensywniej, niż zwykle, rozsiewa wątpliwości, podsyca lęki.

Nerwica to zaburzenie lękowe, w którym cierpi zarówno dusza, jak i ciało. Stale towarzyszy nam nieuzasadniony niepokój, jesteśmy poddenerwowani, myślimy o najgorszych scenariuszach. Co więcej, lęk ten jest bardzo trudny do opanowania, wielokrotnie niemożliwy. Do tego pojawiają się objawy somatyczne jak bóle kręgosłupa, mięśni, czy problemy z przewodem pokarmowym.

Bardzo często nerwica przejawia się w strachu przed odległością. Najpewniej czujemy się w domu lub w znanym i bezpiecznym dla nas miejscu. Objawy nerwicowe potrafią nas dopaść w najmniej oczekiwanych okolicznościach. W dużych skupiskach ludzi, środkach transportu, nieznanych miejscach. Dlatego wizja wyjazdu i przemieszczenia się bywa tak przerażająca.

Dodatkowo sami potrafimy się nakręcać, myśląc o tym, co może się wydarzyć. Nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego z naszym nastrojem lub ciałem to samo wyczekiwanie na atak bywa wykańczające.

Wyjazd na wakacje

Wakacje to szczególny czas. Wszyscy wyjeżdżają, wymieniają się doświadczeniami, wstawiają piękne zdjęcia na media społecznościowe. Nierzadko rodzina oczekuje od nas zaplanowania wycieczki albo przynajmniej udziału w niej. Nie są w stanie zrozumieć naszego przerażenia dotyczącego wyjazdu w piękne i wymarzone miejsce. Bardzo często sami potrafimy się cieszyć na ten urlop do momentu, kiedy trzeba się spakować i wyjść z domu.