Czy zakup komputera z drugiej ręki to dobry pomysł?

Czy zakup komputera z drugiej ręki to dobry pomysł?

Zakup nowego komputera nie należy do najtańszych wydatków. Jeżeli zależy nam na jakości nowego sprzętu, to musimy wydać dużo pieniędzy. Ze względu na wysokie koszty tego typu elektroniki, spora część osób decyduje się ostatecznie na zakup używanego komputera.

Wybierając komputer z drugiej ręki, warto zwracać uwagę na kilka kluczowych kwestii dotyczących parametrów poszczególnych podzespołów, jak również samego sprzętu. Wbrew pozorom dobre jakościowo używane komputery do 5000 zł istnieją.

Budżet, podzespoły i stabilna wartość rynkowa

Nie ulega wątpliwości fakt, że to właśnie budżet, jakim dysponujemy, odgrywa kluczową rolę podczas wyboru nowego lub używanego komputera. Z reguły większość z nas decyduje się na używane komputery do 5000 złotych – te o znacznie wyższej wartości są kupowane dużo rzadziej. I nic w tym dziwnego, skoro za taką kwotę możemy kupić całkiem niezły komputer, który posłuży nam na lata.

Decydując się na zakup komputera z drugiej ręki, powinniśmy uważnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom podzespołów tego urządzenia. Bez względu, czy wybierasz laptop, czy komputer stacjonarny, powinieneś zwrócić uwagę na procesor i jego szybkość, który powinien być sprawny i wydajny. Ważne są także układy graficzne, które nie powinny przegrzewać się zbyt szybko. O sprawdzeniu pamięci RAM oraz zużyciu dysku twardego również nie zapomnij. W im lepszym stanie będą, tym Twój komputer będzie sprawniej i szybciej działał. W przypadku kupowania używanego laptopa, warto sprawdzić samą matrycę – nie powinna mieć ona martwych pikseli. Warto także sprawdzić plomby i naklejki, które w przypadku laptopa pomogą nam ocenić to, czy sprzęt został kiedykolwiek zalany.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, związanej z zakupem używanego komputera, warto także postarać się sprawdzić jego wartość rynkową. W tym celu powinniśmy porównać kilka ofert z podobnym sprzętem. Być może któryś z nich będzie miał dużo lepsze parametry poszczególnych podzespołów, ale będzie wymagał drobnej naprawy.

Czym jeszcze kierować się podczas wyboru komputera?

Budżet, jak i również kondycja poszczególnych podzespołów komputera są ważne. Nie zapominajmy jednak o tym, aby wybrany przez nas sprzęt był zgodny z naszymi planami. Jeśli poszukujemy komputera do pracy lub nauki, to z pewnością będziemy mieli wobec niego zupełnie inne wymagania. W przypadku komputera do gier czy obrabiania grafik liczy się układ graficzny. Pamiętaj jednak, aby uważnie obejrzeć komputer od gracza, ponieważ sprzęt może mieć dość wyeksploatowane graficzne układy scalone. Ich naprawa może kosztować więcej niż sam laptop.