Zdrowie ma się tylko jedno

Zdrowie ma się tylko jedno

Warto a nawet należy o nie dbać. Dobrze jest jeśli wyniesie się z domu nawyk uprawiania sportów, dbania o ciało jak i o duszę. Jeśli jednak nie ma się tego we krwi nic nie stoi na przeszkodzie aby w dorosłym życiu zacząć ćwiczyć, spacerować, biegać.

Każda forma aktywności jest dobra dla ciała, dla zdrowia. Zdrowa dieta oraz ruch są wskazane zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nie ma co szukać wymówek. Ruszać się trzeba. jeśli nie ma się funduszy na siłownię można zacząć od czegoś, co nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Taką formą ruchu jest oczywiście spacerowanie lub bieganie. Jeśli decyduje się na spacer to powinien być on co najmniej energiczny. Lepsze i szybsze efekty na przykład odchudzające da z pewnością bieganie.

Bieganie zmniejsza ryzyko chorób serca, pomaga ładnie wyrzeźbić sylwetkę, schudnąć. Ponadto rozjaśnia umysł, pozwala się odstresować, oderwać się od problemów. Bieganie jest świetnym sposobem na zapobieganie osteoporozie, cukrzycy, nowotworom jak również chorobom serca. Również pozwala uniknąć nerwicy oraz depresji. Bieganie ma również istotny wpływ na płuca, które jak wiadomo mają określoną pojemność. U osób trenujących ta pojemność jest większa niż w przypadku osób nie uprawiających sportu. Co to oznacza? Że sportowcy wykonują mniejszą liczbę oddechów na minutę co pozwala uniknąć zadyszki oraz świetnie dotlenić organizm.

Aby biegać nie trzeba mieć specjalnego przygotowania. ważne jest to, jeśli nie mamy dobrej kondycji, aby pierwsze biegi były przeplatane marszami, tak aby nie forsować zbytnio organizmu na początku przygody ze sportem. Jeśli już nabierzemy odrobinę więcej kondycji można rozpocząć same biegi, niezbyt intensywnie, stopniowo zwiększając zarówno pokonywane dystanse jak i prędkość biegania.

Profesjonalni biegacze wiedzą, że aby uniknąć kontuzji warto zaopatrzyć się w dobre buty sportowe. Nie muszą być one od razu z górnej półki, ale dobrze jeśli będą odpowiednio dopasowane do stopy, do jej budowy, rozmiaru, kształtu. Każdy ma indywidualną budowę stopy. Profesjonalne sklepy z obuwiem dysponują specjalnym sprzętem do badania budowy stopy. Takie badanie można również przeprowadzić samemu w domu. Wystarczy zmoczyć stopę w na przykład w misce z wodą a następnie stanąć na kartce papieru (najlepiej w ciemnym kolorze). Widać będzie na niej odcisk stopy i jej kształt. Wyróżnić można stopę pronującą, supinującą oraz neutralną. Dobre sklepy internetowe z butami mają system filtrów w których można zaznaczyć typ budowy swojej stopy i wybierać spośród takich butów, które będą odpowiednio zbudowane. Szczególnie polecane są buty do biegania adidas.

Przyjazne, niewygórowane ceny oraz fachowa obsługa tylko zachęcają aby zrobić zakupy w takim sklepie. Warto poświęcić chwilę i wybrać odpowiednie obuwie. Bieganie wówczas będzie bezpieczniejsze a tym samym przyjemniejsze. Osiągnie się niewątpliwie lepsze efekty.