Kremacja – popularny sposób na pochówek

Kremacja – popularny sposób na pochówek

W świece prawa kremacja zwłok jest oczywiście całkowicie dozwolona. Pamiętaj też, że kościół katolicki dopuszcza na całkowite spopielanie ciała zmarłego. Jeżeli zastanawiasz się na czym polega kremacja, musisz przede wszystkim wiedzieć, że ciało nie ma styczności z ogniem, ponieważ spopielenie odbywa się przy pomocy bardzo gorącego powietrza. Jeżeli zastanawiasz się, jak dokładnie wygląda kremacja oraz czy rodzina może uczestniczyć w tym procesie a także jak wygląda pochówek urny, przeczytaj poniższy artykuł i sięgnij po wartościowe informacje!

Czynności przed kremacją – przygotowanie ciała

Zakład pogrzebowy (www.epitafium.krakow.pl/) przed kremacją przygotowuje ciało zmarłego. Zostaje on ubrany w standardowe ubranie wybrane przez rodzinę lub osoby organizujące pogrzeb. Ciało owinięte zostaje w specjalny całun. Zarówno odzież jak i inne dodatki powinny być wykonane z naturalnych tworzyw ubranie nie powinno mieć żadnych elementów plastikowych lub metalowych. Jeżeli zmarły miał rozrusznik serca musi być on usunięty w szpitalu. Przed wykonaniem kremacji zwłoki wkładane są do trumny z ekologicznego materiału możesz zdecydować się na:
– trumna wiklinowa
– trumny sosnowa
– trumnę z tektury

Trumna nie może być lakierowana ani też malowana, nie powinna również posiadać żadnych elementów metalowych lub plastikowych, ale jedynie takie, które ulegną całkowitemu spopieleniu.

Oprócz tego musisz przygotować zgodę na kremację, która jest podpisana przez najbliższych zmarłego lub osobę, która organizuje pogrzeb, niekoniecznie musi być to członek rodziny. Jeżeli kremacja ma dotyczyć szczątków ekshumowanych musisz posiadać zgodę sanepidu na krematorium. Proces spopielenia zwłok to około jedna godzina. Samo przygotowanie do kremacji znacznie więcej. Rodzina, dalsi znajomi lub bliżsi mogą obserwować proces kremacji w krematorium zza szyby w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Nie mogą natomiast uczestniczyć w technicznych aspektach kremacji. Po spopieleniu zwłok, zazwyczaj na drugi dzień, dokonywany jest pochówek. Urna zostaje pochowana na cmentarzu.

Ile kosztuje kremacja – tańsza niż tradycyjny pogrzeb?

Kremacja jest znacznie tańsza niż tradycyjny pochówek. Koszty wzrastają wraz z obecnością rodziny podczas kremacji (nie jest to konieczne), a także wraz z wyborem trumny czy odzieży. Niemniej jednak kremacja to koszt około 1000 złotych, w zależności od danego miasta czy miejscowości. Warto też zauważyć, że kremacja nie wymaga tyle miejsca na cmentarzu, co pełnowymiarowa trumna, co oczywiście jeszcze bardziej obniża koszty pochówku.