Czy łazienka dla osób z niepełnosprawnościami może być elegancka?

Czy łazienka dla osób z niepełnosprawnościami może być elegancka?

Przygotowanie łazienki dla osób z niepełnosprawnościami nie musi być klasyczne i odbierać jej szyku i elegancji. Toaleta dla niepełnosprawnych czy wanna dla niepełnosprawnych to obecnie tak popularne wyposażenie, że jego wybór na rynku meblarskim i budowalnym jest ogromny. Pozwoli to na aranżację pięknego i nowoczesnego wnętrza.

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?

Łazienka dla osób z niepełnosprawnościami nie musi być nudna i nieatrakcyjna. Obecne rozwiązania pozwalają na urządzenie łazienki dla osób z ograniczoną sprawnością na takim samym poziomie jak te, bez specjalnego wyposażenia. Należy jednak pamiętać, że łazienka dla osób z niepełnosprawnością powinna być nieco większa i bardziej przestronna. Polecane jest, aby wolna przestrzeń, która pozwoli na ruchy i manewry wózkiem wynosiła około 150 cm. Dodatkowo zadbać trzeba o szerokie drzwi wejściowe, których szerokość będzie miała minimum 90 cm, próg maksymalnie będzie miał 2 cm, choć najlepiej byłoby z niego zrezygnować. Specjalna toaleta dla niepełnosprawnych czy wanna dla niepełnosprawnych to kolejne elementy, który wymagają odpowiedniego przystosowania. Każda łazienka przechowuje wiele przeznaczonych do higieny rzeczy. Szafki w łazienkach dla niepełnosprawnych powinny zostać ograniczone, ale tylko wtedy, gdy faktycznie zabierają pole manewrowe. Warto zawieszać je na wysokości około 40 cm, aby osoba, która będzie z nich korzystała miała do nich swobodny dostęp.

Toaleta dla niepełnosprawnych – jak zaplanować?

Toaleta dla niepełnosprawnych to nie zawsze pomieszczenie, w którym znajduje się cała część łazienkowa. Niejednokrotnie przestrzeń toaletową oddziela się od tej, w które znajduje się wanna, dlatego warto ją również przystosować dla osoby z niepełnosprawnościami. Pierwszym bardzo ważnym punktem jest odpowiednie miski ustępowej (znanej szczerze jako miska WC). Jej wysokość powinna być podobna do wysokości siedziska wózka inwalidzkiego, dlatego najczęściej montuje się na wysokości ok. 50 cm. Bardzo ważne jest także zostawienie większej niż zazwyczaj ilości miejsca od tylnej ściany, przyjmuje się, że jest to ok. 70 cm. Taka odległość pozwala na swobodne umieszczenie wózka wzdłuż miski. Poza odpowiednio dostosowaną miską, warto zwrócić uwagę na dodatkowe uchwyty. Pozwalają one na samodzielne korzystanie z toalety osobie z niepełnosprawnością lub osobie starszej. Powinny znajdować się one na wysokości ok. 75-85 cm. Równie ważnym elementem jest podajnik na papier toaletowy. Aby korzystanie z niego było komfortowe, warto umieścić go na wysokości 100-120 cm od poziomu podłogi.