Jak zapewnić dziecku bezpieczny i komfortowy sen?

Jak zapewnić dziecku bezpieczny i komfortowy sen?

Na to, czy dziecko będzie wyspane i zadowolone wpływ ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest zaś łóżko, pościel, materacyk oraz piżamka, w jakiej nasz skarb sypia. Jak zadbać o te elementy?

Właściwie dobrana pościel do łóżeczka jest gwarancją spokojnej nocy maleństwa. Właściwie dobrana, przyjemna w dotyku pościel zapewni zdrowy i spokojny sen malucha. Ponadto, będzie stanowić świetną ozdobę w dziecięcym pokoju. Z tego powodu warto wybrać właściwe dla wieku dziecka łóżeczko i pościel. Łóżko powinno być zabezpieczone, aby malec nie miał możliwości spaść z łóżka podczas snu, zaś pościel powinna być na tyle duża, aby okryła śpiące dziecko i nie zsunęła się z maleństwa podczas snu.

Pościel o wymiarach 60x120cm to jeden z najbardziej popularnych rozmiarów pościeli dla małych dzieci. Kołderka idealnie pasuje do łóżeczka o tych samych wymiarach, a przy tym bez trudności okrywa dziecko, nawet gdy poranki są wyjątkowo chłodne. W sklepach dostępne są pościele do łóżeczka dziecięcego w wielu różnych rozmiarach, kolorach i fasonach. Dzięki temu każdy bez problemu znajdzie pościel idealną dla swojego maleństwa. Dla trochę większych dzieci idealnie sprawdzi się pościel 120×150. Nadrukowane wzory na tkaninach pomogą w stworzeniu idealnego dziecięcego pokoju, w którym dziecko będzie czuło się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. To z kolei przełoży się na jakość snu dziecka.

Nawet, jeśli zdecydujemy się na pościel z bawełny z nadrukami lub haftami, pamiętajmy o odpowiednich atestach. Tylko takie materiały zapewnią dziecku pełne bezpieczeństwo i komfort. Co więcej, odpowiedni materiał zarówno chroni dziecko przed chłodem, jak i posiada odpowiednie właściwości termoregulacyjne. Oznacza to, że odprowadza nadmiar ciepła, aby dziecko nie przegrzewało się w kołderce i nie miewało odparzenia. Odpowiednio dopasowany materiał będzie zarówno przyjemny w dotyku, co ma duże znaczenie dla delikatnej skóry maleństwa, jak i zapewni odpowiednie ciepło.

Pamiętajmy także, aby odpowiednio dopasować piżamę, w której dziecko sypia. Ona również ma ogromne znaczenie dla zdrowego i komfortowego snu dziecka. Jeśli zadbamy o naturalny materiał piżamki oraz jej odpowiedni krój, dziecko z pewnością nie będzie się przegrzewać, zapewnimy mu ciepło, a także miły w dotyku materiał. Co więcej, odpowiedni krój piżamki sprawi, że materiał, zwężenia ani gumka w pasie nie będą wpijać się w ciało dziecka i nie zrobią dziecku krzywdy czy bólu.

To bardzo ważne, gdyż śpiące dziecko nie ma możliwości rozkopania się z piżamki. Będzie ona z nim przez cały czas snu. Jeśli np. gumka w pasie lub ściągacze na rękawach lub nogawkach będą za ciasne, dziecko będzie odczuwać dyskomfort i nie będzie spokojnie spać przez całą noc.