Rośliny ozdobne łatwe w uprawie i w pielęgnacji

Rośliny ozdobne łatwe w uprawie i w pielęgnacji

Rośliny ozdobne są najważniejszym elementem dekoracyjnym w ogrodach przydomowych. Nie wystarczy gęsty i zielony trawnik, aby ogród przyciągał uwagę i był przez cały rok wizytówką domu. Trzeba zadbać o właściwe gatunki roślin, zapewnić im warunki do wzrostu i pielęgnować je w sposób odpowiedni. Nie wszystkie rośliny nadają się do każdego ogrodu, warto wybierać takie gatunki, które są proste w uprawie i odporne na choroby oraz na szkodniki. Poniżej przykłady roślin, z którymi poradzi sobie każdy początkujący ogrodnik.

Najlepsze rośliny na żywopłot

Żywopłoty mają ważne zadanie w ogrodzie. Chronią przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów, oddzielają posesję od drogi, zapewniają ochronę przed wiatrem lub po prostu zasłaniają nieatrakcyjną ścianę. Przeważnie spotyka się żywopłoty z żywotników, czyli z tui. To dobra roślina do tego zadania, ale są gatunki, które tworzą oryginalniejsze żywopłoty.

Bukszpan wiecznie zielony

Bukszpan niegdyś cieszył się ogromną popularność w ogrodach przydomowych, teraz jednak zainteresowanie tym gatunkiem nieco osłabło ze względu na inwazyjnego szkodnika, jakim jest ćma bukszpanowa. Motyl wydaje 3 pokolenia w ciągu roku, larwy żerują na liściach bukszpanu, a ich masowy pojaw może całkowicie niszczyć rośliny. Istnieją jednak skuteczne metody ochrony bukszpanów przed ćmą, więc nie można tak od razu skreślać tego gatunku. Bukszpan ma drobne listki, które są zimozielone. Z tego względu chętnie jest sadzony jako gęsty żywopłot. Daje się w świetny sposób formować. Jest odporny na zanieczyszczenia, mróz oraz okresowy brak wody. Można robić z niego niskie obwódki rabat, ścieżek w ogrodzie, ale jest chętnie sadzony jako samotnik. Roślina nadaje się też do pojemników i dużych, ocieplanych na zimę donic. Można nią wtedy dekorować balkony lub tarasy. Bukszpan źle znosi przesadzanie i zbyt duże dawki nawozów mineralnych.

Cis pospolity

Roślina rośnie stosunkowo wolno, ale jest bardzo gęsta i właściwie nie choruje. Jedyną czynność, którą ogrodnik musi wykonywać, aby uzyskać pożądany efekt żywopłotu, jest regularne przycinanie pędów. Zastosowanie rośliny w ogrodnictwie jest bardzo podobne jak w przypadku bukszpanu. Cis jest rośliną zimozieloną, bardzo toksyczną. Jego czerwone części owoców są przysmakiem dla ptaków. Ma miękkie i delikatne igły, dlatego nie powoduje trudności podczas przycinania.

Modrzew europejski

Czy modrzew jest rośliną, z której wykonuje się żywopłoty? Jak najbardziej. Ma miękkie igły, które jesienią przebarwiają się i odpadają od pędów. Jest jednak bardzo dekoracyjny nawet w okresie spoczynku. Na gałązkach ma niewielkie brodawki, z których wiosną wyrastają igły, po kilka w pęczku. Modrzew pod wpływem cięcia zagęszcza się, łatwo można go formować. Minusem jest duża ilość igieł, które spadając, będą zakwaszać podłoże. W jego towarzystwie dobrze rosną trawy oraz wrzosy i wrzośce. Razem mogą stanowić piękną kompozycję jesienną.

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea’

Berberysy są sposobem na nietypowy żywopłot. Na uwagę na pewno zasługuje berberys Thunberga. Roślina ma postać krzewu o czerwonych listkach. Bardzo silnie rozgałęzia się od samego dołu, dlatego architekci zieleni miejskiej bardzo lubią tę roślinę. Tworzy naprawdę piękne i gęste żywopłoty, a oryginalny kolor sprawia, że roślina jest tłem na innych gatunków. Dużą zaletą jest też odporność na choroby i szkodniki. A wytrzymałość na trudne warunki (zanieczyszczenie, mróz, brak wody) sprawia, że berberys to numer jeden w aranżacjach przestrzeni miejskich. Jedyną wadą berberysów jest obecność ostrych cierni na gałązkach, zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane w grubych rękawicach.

Forsycja

Forsycje są popularne w ogrodach w całej Europie. Dzieje się tak za sprawą żółtych kwiatów, które oblepiają całą roślinę w okresie, kiedy mało co kwitnie. Kwiaty pojawiają się na pędach na całej ich długości jeszcze przed pojawieniem się liści. Roślina przyciąga wzrok z daleka. Pierwsze pąki kwiatowe pojawiają się już końcem marca. Roślina idealnie sprawdzi się jako żywopłot nieformowany, czyli taki o luźniejszym pokroju. Ma bardzo gęste pędy i duże liście. Wymaga regularnego cięcia i stanowiska słonecznego. Źle znosi konkurencję z innymi roślinami o wodę, dlatego dobrym wyjściem jest ściółkowanie podłoża.

Rośliny o nietuzinkowych pędach

Drzewa i krzewy w ogrodach ozdobnych kojarzą się głównie z pięknymi kwiatami, ale rośliny mają różne elementy, które uważane są za dekoracyjne i jednym z nich są pędy. Mogą mieć nietypową barwę, oryginalny kształt lub pokrój. Poniżej kilka przykładów roślin ozdobnych z pędów, które dodatkowo są proste w uprawie.

Brzoza omszona

Brzoza brodawkowata to bardzo popularny gatunek łąk i lasów Polski. Jej kuzynka brzoza omszona jest jeszcze ciekawsza. Młode drzewka mają matowobiałą korę, która łuszczy się płatami. Rośliny uwielbiają słoneczne miejsca w ogrodach. Mogą być sadzone pojedynczo lub w dużych grupach. Nie są podatne na choroby, czasem mogą być atakowane przez szkodniki, ale zazwyczaj nie jest to dużym problemem w uprawie. Brzoza w stanie bezlistnym idealnie komponuje się ze śniegiem. Na uwagę zasługuje też jej piękna, jesienna barwa. Całe drzewo w tym okresie jest złote.

Dereń biały

Dereń biały to krzew, który ani ładnie nie kwitnie, ani nie ma smacznych owoców jak jego kuzyn dereń jadalny. Uprawiany jest ze względu na piękne pędy, które są koloru czerwonego. W stanie bezlistnym to prawdziwy król ogrodu. Jego liście również zasługują na uwagę, przebarwiają się na kolor pomarańczowy, a przez pozostałą część sezonu są zielone i błyszczące. Roślina tworzy białe kwiaty, ale nie są one zbyt imponujące. Ma małe wymagania co do stanowiska i urośnie nawet w cieniu.

Wierzba płacząca

Wierzba płacząca to duże drzewo, nie w każdym ogrodzie znajdzie się dla niej miejsce. Potrzebuje stanowiska słonecznego i wilgotnego podłoża. Czasem sadzona jest w sąsiedztwie oczka wodnego, nad stawem lub nad rzeką. To idealne warunki dla tej rośliny. Pędy wierzby zwisają kaskadowo, tworząc prawdziwą i elegancką dekorację.

Leszczyna pospolita ‘Concorta’

Leszczyna sama w sobie jest raczej krzewem użytkowym. Uprawiana ze względu na smaczne orzechy, które pojawiają się na niej jesienią. Odmiana ‘Concorta’ ma zupełnie inne zastosowania. To krzew, który charakteryzuje się ciekawymi pędami, które pozwijane są spiralnie. Przypominają korkociągi, stąd właśnie nazwa rośliny. Szczególnie uroczo prezentuje się podczas wiosny, kiedy z pokręconych pędów zwisają długie, żółte kwiaty, którymi są kotki.

Rośliny z dekoracyjnymi owocami

Wiele popularnych roślin tworzy owoce, które czasem nie są jadalne, ale dodają krzewom uroku. Mogą stanowić rezerwuar pokarmu dla ptaków podczas zimy albo nadawać się na smaczne przetwory. Wśród roślin z ozdobnymi owocami wyróżnia się takie, których całe gałązki oblepione są nimi lub te, tworzące pojedyncze, ale okazałe owoce.

Jarząb pospolity

Niegdyś popularna roślina parkowa, dzisiaj spotyka się ją coraz rzadziej. Jest odporna na mróz, zanieczyszczenia i choroby. Wiosną i latem na szczytach pędów pojawiają się białe kwiatostany. Są pachnące i przyciągają owady. Po przekwitnięciu roślina tworzy owocostany. Są to małe pomarańczowe kuleczki, które zebrane są w owocostan typu baldach. Owoce są przysmakiem ptaków i ulubioną zabawką dzieci. Jeśli zima jest łagodna, owoce mogą pozostawać bardzo długo na drzewie.

Rokitnik pospolity

Ten gatunek ma niewielkie wymagania i urośnie praktycznie w każdym ogrodzie. Krzew ma postać rozłożystą, posiada cierniste pędy i latem cały pokrywa się jadalnymi owocami. Owoce są niewygodne w zbieraniu, z racji cierni, ale jest to wysiłek wart swojej ceny. Rokitnik jest bardzo zdrowy, owoce mają ogromne ilości witaminy C i przeciwutleniaczy. Można z nich przyrządzać nalewki, przetwory lub mrozić i stosować do herbaty.

Aktinidia

Aktinidia to pnącze zwane potocznie polskim kiwi. Roślina świetnie sprawdza się jako pokrycie ścian altan, kratownic lub brzydkich murów. Można uprawiać ją w dużych donicach. Wymaga miejsca osłoniętego od mrozu, chociaż dość dobrze znosi warunki klimatyczne panujące w kraju. Aktinidia tworzy owalne, niewielkie owoce, które smakiem i wyglądem przypominają kiwi. Można jeść je na surowo lub przetwarzać. Jeśli nie jest regularnie przycinana, to rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 8 metrów.

Jodła koreańska

Roślina iglasta o pokroju mocno stożkowym. Ma bardzo gęste i miękkie igły, które od spodu są białe. Jest prawdziwym rarytasem w ogrodach i powinna rosnąć w miejscu reprezentacyjnym. Już na najmłodszych drzewach pojawiają się sterczące ku górze szyszki. Mają rzadko spotykana barwę, są fioletowe.

Irga pozioma

Ma postać niedużego krzewu, często spotykana w parkach oraz w miastach. Charakteryzują ją płaskie liście, które są równo ułożone na gałązkach. Latem na roślinie pojawiają się drobne, pomarańczowe lub czerwone owoce, całe gałązki aż uginają się od ich ciężaru. Krzew jest bardzo odporny, świetnie sprawdza się jako roślina zadarniająca. Rozrasta się szybko i nie wymaga pielęgnacji.

Kasztanowiec różowy

Kasztanowiec to drzewo parkowe, jest powszechnie znane i cenione jako roślina uprawna. Doskonale rośnie w miejscach lekko zacienionych, radzi sobie z okresowym niedoborem wody i brakiem nawożenia. Wiosną na szczytach pędów pojawiają się różowe kwiatostany. Następnie kasztanowiec wytwarza duże owocostany, którymi są potoczne zwane kasztany.

Przydomowe ogrody mogą obfitować w różne gatunki roślin, które nie wymagają dużej uwagi ani zabiegów. Mogą rosnąć bez ochrony przed mrozem, szkodnikami i chorobami. Wśród łatwych w pielęgnacji gatunków są takie, które będą prawdziwymi rarytasami. Im więcej ogrodnik wprowadzi roślin do ogrodu, tym lepiej dla niego. Duża bioróżnorodność sprawi, że ogród będzie odwiedzany przez ptaki i owady drapieżne, które doskonale pomogą w walce ze szkodnikami. Mnogość gatunków roślin sprawia, że ogród jest dekoracyjny o każdej porze roku. Wiosną zachwycają pięknie kwitnące krzewy i drzewa, jesienią ich przebarwienia, a zimą pozostawione owoce i pędy o nietypowym kształcie lub kolorze.