Bujak dla dziecka – fakty i mity, które warto znać

Bujak dla dziecka – fakty i mity, które warto znać

Bujak dla dziecka to produkt, który zdecydowanie ułatwia codziennie funkcjonowanie zabieganym rodzicom. Umieszczenie dziecka w specjalnym bujaczku niejednokrotnie pozwala rodzicom na sprawne wykonanie codziennych obowiązków – maluch jest spokojniejszy mając mamę lub tatę ciągle na oku, a rodzic ma obie ręce wolne, dzięki czemu szybciej upora się ze swoimi zadaniami. Jednak wokół bujaków narosło wiele kontrowersji. Czy są one w pełni bezpieczne dla dziecka?

Jakie zalety ma bujak dla dzieci?

Bujak dla dzieci przede wszystkim doskonale imituje znane z brzucha matki maluchowi kołysanie. Rytmiczne ruchy działają uspokajająco na dziecko, zwiększając jego poczucie bezpieczeństwa. Ponadto według neurologów taki rodzaj ruchu nie pozostaje obojętny dla przedsionkowego układu mózgu oraz reguluje napięcie mięśniowe. Dlatego też bujaki często sprawdzają się, u niemowląt z obniżonym napięciem mięśniowym. Dodatkowo specjaliści zwracają także uwagę na pozytywny wpływ bujaków na zmysł równowagi i koordynacje ruchową. Niejednokrotnie zdarza się, że dzieci korzystające z bujaczków zdecydowanie szybciej uczą się siadać, raczkować czy chodzić. Bujak dla dzieci niesie ze sobą jednak więcej korzyści niż tylko te, które dotyczą rozwoju dziecka. Jest to przede wszystkim nieoceniona pomoc dla rodziców. Zdarza się, że któreś z rodziców samotnie musi przygotować obiad, posprzątać lub oddać się pracy w domu. Zdecydowanie łatwiej jest wykonywać wszystkie obowiązki posiadając wolne ręce, dlatego umieszczenie malucha w bujaczku wydaje się być wówczas wybawieniem. Maluch ma nas cały czas na oku, dlatego łatwiej przetrwać mu rozłąkę, a my jesteśmy w stanie skoncentrować się na wykonaniu zaplanowanych czynności.

Na co uważać korzystając z bujaczka?

Korzystając z bujaczka należy pamiętać, aby nie traktować go jako zamiennik łóżeczka. Wielu fizjoterapeutów twierdzi, że bujaki mają negatywny wpływ na kręgosłup czy bioderka dziecka, ponieważ wymuszają nienaturalną pozycję. Dlatego też dziecko powinno w nim spędzać maksymalnie godzinę dziennie, podczas gdy zalecany czas to około 30 minut. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że dziecko najlepiej ćwiczy swoje mięśnie na twardym podłożu, więc bujak dla dzieci to rozwiązanie w sytuacjach wyjątkowych i sporadycznych. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z niego jest dla dziecka niebezpieczne – wystarczy przestrzegać zaleceń i zasad bezpieczeństwa. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest umieszczanie zbyt małych dzieci w bujaku. Aby maluch mógł bezpiecznie spędzić czas w bujaczku powinien przede wszystkim kontrolować główkę w leżeniu na brzuchu. Jeśli tego nie robi, istnieje duża szansa, że w bujaku będzie układał się niesymetrycznie, a główka będzie opadać na jedną stronę. Może to doprowadzić nawet do jej spłaszczenia. Bujak dla dzieci będzie także odpowiednim rozwiązaniem, gdy maluszek potrafi przetaczać się na boki i przyciągać ugięte nóżki do brzucha. Wszystkie te umiejętności rozwijają się między 3 a 4 miesiącem życia. W tym wypadku nie należy jednak sztywno patrzeć na daty, a lepiej będzie skoncentrować się bezpośrednio na koordynacji dziecka. Przy wyborze bujaka trzeba także zwrócić uwagę na wagę malucha i dostosować model do dziecka.