Ewolucja kartek świątecznych

Ewolucja kartek świątecznych

Ludzie coraz sporadyczniej piszą do siebie kartki, jest to rzecz bezsporna. Nie szokuje to w czasach, kiedy kontakt między ludźmi znajdującymi się daleko od siebie jest bez trudu osiągalny. Wolno go przeprowadzać przez komunikatory społecznościowe, pocztę elektroniczną, lub dzięki telefonii komórkowej. Są to rozwiązania lepsze i bardziej skuteczne od tradycyjnej korespondencji. Tym samym też mało kto stawia współcześnie na skrobanie dłuższych ręcznych listów, kunszt epistolografii tak naprawdę zanikła. Mimo to w dalszym ciągu sporo osób wysyła kartki świąteczne.

Kartki Wielkanocne

Uważają, iż jest to zwyczaj warty wspierania i preferują winszowania dostarczone tą drogą, przypuszczają, że są bardziej prywatne i bezpośrednie aniżeli te umieszczone w SMS\’ach. Z tej przyczyny chociaż do rodziny ślą kartki wielkanocne (bądź bożonarodzeniowe, zależy które święta aktualnie nadchodzą). Adresaci nawiasem mówiąc robią to samo.

Wskutek tego oferta kartek wielkanocnych jest de facto szeroka i różnorodna. Pojawiają się takie, jakie wprost nawiązują do świętych przymiotów nadchodzącego święta – ukazany na nich jest zmartwychwstały Mesjasz Pan lub Baranek, bywa, iż obok nich jest cytowany cudzysłów z jednej kościelnej piosenki. Inne nie mają zawartości wyznaniowej, choć nawiązują do świątecznej problematyki – umieszczone na nich są zające, kurczaczki, lub kraszanki, nieraz zawierają one wszelkie wymienione szczegóły. Bądź co bądź tematyka wielkanocna jest głównym motywem, co zresztą nie powinno kogokolwiek zadziwiać.

Na rewersie kartki (bądź w środku o ile jest ona w postaci maleńkiej książeczki), znajdują się przeważnie nadrukowane uprzednio winszowania, z ewentualnością dopisania czegokolwiek od siebie. To ostatnie przekazuje wysłanej kartce indywidualny akcent, jakiego tak bardzo brakuje winszowaniom wysyłanym za pomocą zdobyczy nowoczesnej technologii.

Kartki świąteczne

Wydaje się, że o tak jak tradycyjne listy są skazane na wymarcie, to popularność kartek świątecznych będzie się stale utrzymywać na dosyć znacznym poziomie. Uczyni to nie tylko silnie zakorzeniona wcześniej tradycja posyłania ich członkom rodziny i bliskim znajomym, ale i ich materialna postać czyniąca słane tą drogą życzenia w większym stopniu osobistymi i bezpośrednimi.