Wybierz odpowiednie wypełnienie kołdry

Wybierz odpowiednie wypełnienie kołdry

Kołdra jest bardzo ważnym elementem, gdy chodzi o sen. Jest wiele rodzajów kołder, przy czym wprowadzone podziały mówią o sposobie wykonania, rodzaju wypełnienia bądź przeznaczeniu na wybraną porę roku. Wsad kołdry może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, jak również występuje w zróżnicowanej kolorystyce.

Kołdry posiadają też różne wypełnienie: pierze, puch, półpuch, Hollow oraz Dynacell – puch poliestrowy – nadający się dla alergików.
Ponadto kołdry występują w różnych rozmiarach. Mniejsze nadają się dla osób, które śpią same, większe zaś pasują dla potrzeb podwójnego łóżka.

Kołdry puchowe są niezwykle ciepłe dzięki wypełnieniu, które znane jest ze swej miękkości, lekkości a także znakomitych właściwości termoizolacyjnych. Za najlepszy uważa się puch gęsi, ponieważ jest on największy, najbardziej wytrzymały oraz bardziej sprężysty od innych rodzajów puchu. Kołdry puchowe z wypełnieniem z puchu gęsiego są w związku z tym jednymi z najdroższych. Do wypełnienia kołder oraz pierzyn najlepiej sprawdza się puch z tułowia ptaka, ale dobrej jakości jest również puch pozyskiwany ze skrzydeł. Określenie klasy puchu zależy także od tego, z którego miejsca na ciele ptaka pochodzi i jaką cechuje się nośnością. To właśnie od puszystości puchu zależy, ile potrzeba puchu, by wypełnić kołdrę. Najlepsze kołdry są zarazem bardzo ciepłe oraz lekkie. Dobrej jakości kołdra puchowa będzie doskonale służyła przez wiele lat.

Kołdry wypełnione pierzem są cięższe, niż te wypełnione puchem. Kołdry z pierzem mają trochę słabsze właściwości izolacyjne, aniżeli kołdry puchowe, wobec tego ich cena jest także trochę niższa. Produktem pośrednim jest z kolei kołdra wypełniona półpuchem. Półpuch oznacza mieszankę puchu oraz pierza, dlatego kołdra taka jest lżejsza od kołdry z pierzem, ale cięższa a także nieco słabiej izolująca aniżeli kołdra puchowa. Ponadto kołdry wypełnione pierzem oraz półpuchem są nieodpowiednie dla alergików, którzy powinni decydować się na kołdry i poduszki z wypełnieniem z puchu albo syntetycznym.

Kołdry antyalergiczne wykonane są ze specjalnego puchu syntetycznego, który jest miękki, ma zadowalające właściwości izolujące oraz zapobiega gromadzeniu się roztoczy jak również grzybów. Nowoczesne metody produkcji syntetycznego puchu powodują, że kołdry antyalergiczne, które są nim wypełnione są niezwykle żywotne – będą służyły przez długi czas. Wypełnienie Dynacell zapewnia kołdrom antyalergicznym puszystość oraz miękkość, bo ten puch syntetyczny zawiera pęcherzyki powietrza. Dodatkowo zapobiega osadzaniu się kurzu, co ma niebagatelne znaczenie dla alergików.