Mszyce – jak sobie z nimi poradzić?

Mszyce – jak sobie z nimi poradzić?

Mszyce, to najbardziej rozpowszechnione owady atakujące praktycznie wszystkie rośliny. Rodzina mszyc  liczy kilka tysięcy gatunków i żerują one zarówno na drzewach , uprawach owoców i warzyw jak i kwiatach, również kwiatkach doniczkowych. Mszyce najczęściej występują i atakują młode i bardzo soczyste wierzchołkowe pędy roślin oraz pąki kwiatowe i całe kwiatostany.

Mszyce są owadami, które  różnią się między sobą pod względem wielkości i koloru. Osiągają one wielkość od 2 do 5 milimetrów i występują w różnych kolorach ,począwszy od białych, żółtych, różowej, brązowej, a nawet czarnej. Mszyce zawsze występują w ilościach masowych i taki skomasowany atak może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do znacznego uszkodzenia, a nawet zniszczenia uprawy. Z uwagi na zaskakująco zawrotne tempo rozmnażania się mszyc, każdego roku owady te przyczyniają się do ogromnych start zarówno w rolnictwie jak i również w ogrodnictwie.

Najlepszym i najtańszym  sposobem walki z mszycami jest zapobieganie ich pojawieniu. Należy dbać o rośliny, odpowiednio je pielęgnować i często odchwaszczać. Możemy sadzić w pobliżu naszych upraw rośliny odstraszające mszyce .Do roślin, które odstraszają mszyce należy mięta pieprzowa, czosnek, lawenda czy petunia. Mszyce atakują młode i słabe rośliny. Jeżeli profilaktyka stanie się mało skuteczna i niewystarczająca to należy podjąć inne, bardziej skuteczne i radykalniejsze kroki. W związku tak nasiloną inwazją tych szkodników powinniśmy jak najwcześniej wypowiedzieć im wojnę i zacząć z nimi skutecznie walczyć.

Na rynku jest bardzo wiele preparatów chemicznych, które pomagają zwalczać te owady. Jeżeli jednak nie jesteśmy zwolennikami chemicznych środków, to możemy sporządzać specjalne, naturalne preparaty zwalczające mszyce. Do takich naturalnych i bezpiecznych środków należą wyciągi i napary z wrotyczu, krwawnika czy czosnku. Warto wspomnieć, że naturalnym wrogiem mszyc są biedronki. Tępiąc mszyce pamiętajmy żeby preparaty, których używamy były przyjazne dla biedronek ,które w dużym stopniu przyczynią się do ograniczenia kolejnej inwazji tych szkodników.