Ozdabianie pudełek – nowy sposób na porządek

Ozdabianie pudełek  – nowy sposób na porządek

Każdy produkt, który kupujemy do naszego domu, jest w coś zapakowany. Nawet owoce i warzywa sprzedawane są na specjalnych tackach, które później owija się folią. Producenci chcą, aby wszystko było świeże, ładnie wyglądające, a przede wszystkim nie zostało uszkodzone podczas transportu. Oprócz tego muszą spełnić wiele wymagań narzuconych przez prawo – na opakowaniach żywności muszą być zawarte informacje o wartościach odżywczych, na lekach o ich składzie, a na niektórych nawozach instrukcje, co zrobić z opakowaniem, po zużyciu produktu. Chociaż często narzekamy, że nadmiar pudełek generuje bałagan i znacznie zwiększa ilość śmieci, to nie możemy się ich pozbyć – dla własnego bezpieczeństwa. Na szczęście pudełka można wykorzystać na wiele sposobów – a najlepiej jest je po prostu udekorować.

Pudełko po butach

To najpowszechniejszy rodzaj pudełka, jaki można spotkać w każdym domu. Jeśli nie masz specjalnych szafek na buty, to prawdopodobnie trzymasz w nich właśnie obuwie – w zależności od pory roku – zimowe lub letnie. Niestety, po samym kartonie ciężko jest poznać, co ma w środku, więc warto jakoś je oznaczyć, żeby nie musieć znowu szukać swoich ulubionych, czerwonych szpilek. Najlepiej je opisać, ale czarny marker na firmowym pudle nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego obklej swoje pudełka prezentowym papierem – gładkim bądź wzorzystym, w zależności od tego, co pasuje do Twojego wnętrza, a do wieczka przyczep specjalną metkę, na której napiszesz, co znajduje się w pudełku. Oczywiście nie musisz ograniczać się do butów. Wystarczy dodać przegródki, które możesz zrobić… oczywiście – z kartonu i przykleić je do pudełka. Dzięki temu zyskasz niedrogą, ale śliczną „szkatułkę” na biżuterię lub kosmetyki.

Rolki po papierowych ręcznikach

To z kolei świetny materiał do zrobienia rolek, w których można trzymać pędzle i kredki do makijażu lub długopisy. Żeby jednak nie wyglądały szaro, trzeba kupić farbę akrylową, pędzel, nożyczki i klej. Jeśli masz w domu ozdobną taśmę klejącą lub cienkie paski koronki, to śmiało z nich korzystaj. Najlepiej weź od razu kilka rolek. Jedną z nich skróć do ¾ długości, drugą do połowy, a trzecią, w zależności od potrzeb – może być najniższą lub środkową rurką. Pomaluj je farbą i poczekaj, aż wyschną. Jeśli potrzebujesz, to denka zaklej kawałkiem kartonu, a rolki przyklej do siebie. Kiedy wszystko wyschnie, przychodzi czas na dekorowanie. Jeśli masz talent plastyczny, to możesz zrobić ażurowy wzorek za pomocą nożyczek lub szpikulca. Jeśli nie to po prostu oklej rolki ozdobami – dekoracyjną taśmą, koronką (wyglądają wtedy bardzo romantycznie!). Oczywiście, zamiast farby możesz użyć kawałków tapety lub papieru do pakowania prezentów. Dzięki takiej inwencji twórczej zamiast góry śmieci zyskasz świetne miejsce, do przechowywania drobiazgów i uporządkujesz swoją przestrzeń.

Nie wyrzucaj pudełek! W końcu możesz je świetnie wykorzystać. Kiedy wypróbujesz dwa powyższe sposoby, z pewnością porwie Cię nurt DIY (ang. do it yourself, czyli zrób to sam) i zaczniesz kombinować z innymi rodzajami opakowań. Jak myślisz, co możesz zrobić z kubka po jogurcie, małych kartoników po lekach czy pudełka po mleku? Podpowiem, że to ostatnie jest wodoodporne. Niech więc poniesie Cię fantazja!