Zastosowanie smarownicy – wybór pompy, akcesoria, bezpieczeństwo

Zastosowanie smarownicy – wybór pompy, akcesoria, bezpieczeństwo

Smarownica może być dostarczana ze standardowym adapterem połączenia, takim jak złączka hydrauliczna, ale istnieje kilka wariantów w zależności od zastosowania. Standardowe złącze hydrauliczne jest najczęściej używane i najbardziej odpowiednie. Jest niemal tak popularne jak klasyczne pompy smaru. Adapter 90 stopni jest idealny do montażu w ograniczonych przestrzeniach, które wymagają wygięcia pod kątem 90 stopni. Adapter z końcówką igłową zapewnia cienką, precyzyjną ilość smaru do ciasnych miejsc, a trójszczękowy łącznik obrotowy oferuje różne pozycje blokowania do różnych zastosowań. Zdecydowanie jest wiele możliwości.

Jaka pompa do smaru – elastyczna czy stała?

Decyzja o zastosowaniu węża elastycznego lub rury stałej w formie pompy do beczki zależy od typu smarownicy i łatwości lokalizacji, a także od rodzaju używanego smaru. Na przykład w trudno dostępnych miejscach oczywiście lepszym wyborem byłyby pompy do smaru mające całkiem elastyczny przewód. Z drugiej strony opcje dźwigniowe wymagają obu rąk do pompowania smaru i faworyzują alternatywę ze stałą rurką.

Jakie akcesoria do smarownicy?

Jednym z najbardziej interesujących akcesoriów są mierniki, które można zamontować na smarownicy, aby zoptymalizować zużycie smaru. Plastikowe nakładki to kolejne dodatki – w tym przypadku zapewniają korzyści, takie jak zapobieganie korozji i zabrudzeniom. Mogą być również oznaczone kolorami, aby nie dochodziło do zanieczyszczenia krzyżowego. Dostępne są również inne akcesoria, takie jak urządzenia dźwiękowe/ultradźwiękowe, czy wspomniane już pompy do beczki. Wszystkie one mają za zadanie jak najbardziej ułatwić pracę.

Zagrożenia związane z użytkowaniem smarownicy

Wysokociśnieniowa ręczna smarownica jest zaprojektowana do dostarczania od 2000 do 15 000 psi. Stosowanie zbyt dużego nacisku podczas smarowania spowoduje uszkodzenie uszczelnień łożysk, które rzadko wytrzymują ciśnienie większe niż 500 psi. Objawy wysokiego ciśnienia smarownicy obejmują:

  • zapadnięte osłony łożysk,
  • uszkodzone uszczelnienia łożysk,
  • smar wprowadzony do uzwojeń silnika elektrycznego

W tym kontekście znaczenie mają zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i ochrony środowiska. Zwróć też uwagę w kontekście zagrożeń na samą częstotliwość smarowania Uzyskanie optymalnych warunków jest konieczne, aby uniknąć długotrwałych problemów w funkcjonalności poszczególnych maszyn. Jeśli częstotliwość jest za mała, objawy mogą obejmować niedobór smaru, co sprzyja zużyciu, tarciu i zanieczyszczeniu elementów maszyny. Jeśli częstotliwość jest zbyt mała, może wystąpić nadmierne zużycie smaru oraz problemy związane z bezpieczeństwem i środowiskiem.